E enjte, 20 Janar, 2022
-1.5 C
Tirana

Histori si në filma/Grekja i rrëmben foshnjën shqiptares në maternitet

Një ngjarje si në filma ka ndodhur në Greqi. Një histori e pabesueshme që zakonisht i gjejmë në filmat e vjetër, bardhë e zi. Nga një maternitet i njohur shtetëror në Athinë, një 45-vjeçare, nënë e dy fëmijëve, të moshës 4 dhe 10 vjeç, nga martesat e mëparshme, rrëmbeu një të porsalindur nga materniteti.

Ajo e mbështolli me një triko dhe u largua me një taksi për t’ia prezantuar partnerit të saj të ri si fëmijën e saj, pasi ishte shtatzënë dhe abortoi. Për muaj me radhë ajo vuri në lojë partnerin e saj, duke u shtirur sikur ishte shtatzënë.

Dy muaj pas lajmit të shtatzënisë, ajo abortoi, por këtë detaj ia fshehu partnerit të saj, “duke paraqitur imazhin e një gruaje shtatzëne, pasi ishte mbipeshë dhe duke i treguar atij një sërë ekzaminimesh të rreme mjekësore, të cilat kishin të bënin me një shtatëzani tjetër”.

Në të njëjtën kohë, një grua 28-vjeçare me origjinë shqiptare lindi fëmijën e saj të dytë (10.30 të mëngjesit) dhe u dërgua në një dhomë të trefishtë në katin e parë të maternitetit.

Menjëherë pas kësaj, ata sollën pranë saj vajzën e porsalindur, pasi ky maternitet ndjek metodën e qëndrimit të të porsalindurve pranë nënave të tyre (dhoma e dhomave, sipas termit ndërkombëtar). Foshnja ishte në shtratin e parë, pranë derës së përparme të dhomës.

Në orën 4.45 të mëngjesit, e reja ra në gjumë pasi ushqente fëmijën me gji. Pak më vonë, një zhurmë e çuditshme e zgjoi atë. Ajo pa një hije në korridor, dhe pa shportën e zbrazët të fëmijës së saj që sapo ishin zhdukur. E panikosur, ajo ngriti zërin dhe doli në korridorin e maternitetit. Kur u konfirmua se një nga infermieret nuk e kishte marrë foshnjën për t’u kujdesur për të, ajo dha alarmin.

Infermierja e ndërrimit vrapoi te porta e maternitetit, për të parandaluar që dikush të largohej nga ajo, ndërsa mamia përgjegjëse e turnit kontaktoi me telefon kompaninë e sigurimit privat, për të mbyllur të gjitha portat dhe më pas u njoftua policia greke.

Lexo edhe :   Greqi/ Të pavaksinuarit mbi 60 vjeç përballen me gjoba

Gabimi i saj

Por ishte tepër vonë. I gjithë mobilizimi u bë me një vonesë të gjatë. Grekja mori foshnjen dhe “e futi në triko të saj. Më tej u largua nga hyrja kryesore e maternitetit”, pa vënë re askush asgjë. Ajo hipi në një taksi, dhe shkoi në shtëpinë e saj në Egaleo.

Ajo i tha partnerit të saj se lindi me operacion cezarian urgjent në spital, por u largua sepse nuk donte të qëndronte në të. Por fqinja që kujdesej për fëmijët e saj, lajmëroi policinë, pasi ajo e dinte të vërtetën. Ajo vetë, duke folur fillimisht në polici, pohoi se fëmija ishte i saji dhe se e lindi vetëm në shtëpinë e saj. Pastaj, kur nuk mund të mohonte më atë që kishte ndodhur, deklaroi se donte një fëmijë dhe shkoi ta merrte atë.

Lexo edhe :   Mbërrijnë në Athinë “përbindëshat” e ajrit, grekët organizohen përballë turqve

Foshnja, pasi iu nënshtrua ekzaminimeve mjekësore dhe u certifikua nga Departamenti i Analizës së Materialeve Biologjike të EL.AS. se ai ishte me të vërtetë fëmija i porsalindur i 28-vjeçares, iu dorëzua nënës së tij.

45-vjeçarja u arrestua dhe u dënua nga Gjykata Penale e Athinës me 9.6 vjet burg për rrëmbimin e një të mituri nën moshën 14-vjeç.

Megjithatë, prindërit e të porsalindurit u ankuan në Gjykatën Administrative dhe kërkuan kompensim nga spitali prej 150.000 euro secili, për të kompensuar dëmin moral që pësuan.

Gjykata Administrative e Shkallës së Parë të Athinës dha 15.000 euro për secilin nga dy prindërit. Materniteti apeloi kundër vendimit të Shkallës së Parë, por Gjykata Administrative e Apelit e Athinës hodhi poshtë të gjitha pretendimet e tij si të pabazuara.

Burimi i lajmit: protothema. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...