E enjte, 4 Qershor, 2020
14 C
Tirana

Hipoteka e Përmetit nuk i njeh 7000 metër tokë qytetarit, BOOM i zgjidh problemin

Më të lexuarat

“Do të takohemi sërish nesër”, Yuri Kim flet pas konsultimeve me Këshillin Politik

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim ka reaguar për mediat në lidhje me konsultimet e kryera me anëtarët e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Ambasadorja tha...

Pagat e Luftës, Rama: Një lajm i mirë

Kryeministri Edi Rama sapo ka ndarë një mesazh me qytetarët lidhur me Pagat e Luftës. Kreu i Qeverisë njofton se ka kaluar 30 mijëshin numri...

“Hajn!” Incident gjatë fjalimit të Thaçit, arrestohet një qytetar

Pak më herët, gjatë fjalimit të Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi në oborrin e Kuvendit, ndodhi një incident. Një qytetar filloi të ulëriste kundrejt Presidentit...

Bylykbashi dhe Vasili bëjnë lëvizjen e radhës

Përfaqësuesit e opozitës, u janë drejtuar selisë blu pak çaste më parë. Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili do të mbajnë një takim me kryedemokratin...

VIDEO/ Pyetja e gazetarit lë pa fjalë për 20 sekonda kryeministrin kanadez

Së fundmi është bërë virale një video, ku shfaqet kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau, i cili qëndron më shumë se 20 sekonda pa iu...

Roja 65-vjeçar abuzoi me të miturën, shkarkohet drejtori i shkollës

Ngjarja e rëndë që ndodhi në Babrru të Kamzës, ku 65-vjeçari Abaz Doku abuzoi seksualisht me një të mitur (15 vjeç), ka tronditur mbarë...

“Do t’i dalim zot këtij vendi”, Hoti flet për herë të parë si kryeministër

Pas seancës së jashtëzakonshme, kryeministri i ri, Avdullah Hoti, ka thënë se në Kuvend e presin nisma të reja ligjore dhe plot punë. Prioritet...

Shembja e TK/ Rama: Pseudoteatri ishte shpikje e fantazisë politike

Kryeministri Edi Rama përmes një postimi në rrjetin social Facebook shprehet se Teatri Kombëtar ishte shpikje e fantazisë politike. Gjithashtu, Kreu i Qeverisë e cilësoi...

EMRI/ Hapi zjarr ndaj policisë, efektivët me snajpera rrethojnë banesën në Kamëz

Një person është vetëdorëzuar në polici, pasi hapi zjarr ndaj uniformave blu. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 5., i ishin drejtuar banesës së...

35 fotot që tregojnë anën tjetër të protestës për George Floyd

Prej 8 ditësh tashmë, protesta të shumta kanë shpërthyer në të gjithë SHBA për vdekjen e George Floyd. Qytetet po imponojnë shtetrrethime dhe shtetet...

Kamera e emisionit BOOM ka shkuar në Përmet, për tu njohur me problemin e zotit Et’hem Elmazi, i cili banon në fshatin Mokricë të Përmetit. Në bazë të ligjit 7501 familja e tij u bë përfituese e 16 mijë e 300 metrave tokë bujqësore.

Ne vitin 2015 Etemi shkon për të regjistruar tokën në Hipoteke dhe më pas për tu pajisur me certifikatë pronësie, por punonjësit e Hipotekës shprehen se një pjesë e tokës, me saktësisht 7 mijë metra tokë rezultojnë shtet, ndërsa 9 mijë metra i takojnë atij.

Ndërkohë që Etemi ka Aktin e Marrjes së Tokës në pronësi që vërteton se 16 mijë metra toke i përkasin atij dhe jo vetëm 9 mijë metra.

Pas kaq vitesh mundim, drejtori i Hipotekës dhe specialisti premtuan se nëser zoti Elmazi dorëzon dokumentat, do të marrë edhe 7 dylym tokë që atij i është mohuar.

Et’hem Elmazi: Unë kam marrë tokë me 7501, 9 dylym më njihen në kadastër, ndërsa 7 dylym më thonë që janë tokë shtet. Unë kam paguar tatimin edhe për 9 dylym edhe për 7 dylym. Kur kërkova ndarjen e tokës për fëmijët, më thanë që këtë tokë nuk e ke ti, ndërkohë që unë këtë tokë e punoj. Kam shkuar tek Hipoteka, por nuk më japin asnjë shpjegim. Me këtë problem ka 4 vjet që merrem.

Gazetarja e BOOM, Alketa Çeku kontaktoi edhe drejtorin e Hipotekës Përmet, i cili shprehur gatishmërinë për të trajtuar problemin e zotit Elmazi.

Gazetarja- Drejtor përshëndetje!

Drejtori Hipotekës Përmet- Urdhëroni!

Gazetarja- Ne kemi ardhur për një shqetësim që na ka paraqitur zotëria. Me ligjin 7501 ka marrë në total 16 mijë e 300 metra tokë, ndërkohë që 7mijë metra nuk i regjistrohen i kanë thënë që është tokë shtet.

Drejtori Hipotekës Përmet- Juve nuk keni ardhur ndonjëherë te mua apo jo?

Qytetari- Nuk ke qenë ti drejtor, tani je vendosur.

Drejtori Hipotekës Përmet- Po, tani jam vendosur.

Gazetarja- Na ka shpjeguar që kur ka qenë me parë e kanë nxjerrë me polici jashtë se ka kërkuar të drejtën .

Drejtori Hipotekës Përmet- Nuk ma ka relatuar njeri , ta shikojmë si problem si qëndron. Ju del shtet?

Qytetari- Më del shtet.

Drejtori Hipotekës Përmet- Në 2014-tën Agjencia e Trajtimit të Pronave nëpërmjet kadastrës i janë dërguar parcelat që nuk janë regjistruar dhe mos regjistrimi i tyre ka kaluar në shtet.

Gazetarja-Mund të rezultonte shtet kjo në momentin që ky e ka marrë që në vitin 1994?

Drejtori Hipotekës Përmet- Nuk është paraqitur zotëria për regjistrim para 2014-tës.

Gazetarja-Para 2014-tës ke ardhur?

Qytetari- Po kemi ardhur.

Drejtori Hipotekës Përmet- Pra ju keni ardhur te drejtori i mëparshëm?

Do të shikoj listën e dërgimit që është dërguar për shtet. Në qoftë se ajo ka kaluar në shtet ta zëmë gabimisht ju do të hidhni Zyrën e Regjistrimit në gjyq dhe neve duke parë këtë AMTP-në ose tapinë do t’ju përkrahim edhe që ta përfitoni atë.

Gazetarja- A mund të bëjmë një verifikim nëse kjo tokë është hedhur si tokë shtet ose thjesht pretendohet se është tokë shtet?

Drejtori Hipotekës Përmet- Patjetër, ajo nuk diskutohet.

Edhe pse Drejtori ishte i sapoemëruar dhe nuk e njihte si rast  shprehu gatishmërinë për të bashkëpunuar me ne dhe për ti dhënë zgjidhje problemit të qytetarit, i cili ka 4 vite që vjen vërdalle pa asnjë përgjigje. Së bashku me drejtorin kemi takuar specialistin e Hipotekes, i cili ka hartat e të gjithë zonës.

Gazetarja- Donim të bënim një verifikim në lidhje një tokë

Drejtori Hipotekës Përmet- Shikoja nje çikë ku është?

Gazetarja-Pse rezulton tokë shtet ndërkohe që zotëria e ka marrë me 7501-shin?

Specialisti Hipotekës- Mokrica zona kadastrale nuk është azhornuar akoma.

Drejtori Hipotekës Përmet- Nuk është futur në sistem.

Gazetarja- Ok, po pse i thoni që rezulton tokë shtet kjo është çështja? Të lutem shiko kjo tokë a rezulton shtet apo jo?

Specialisti Hipotekës- Nuk kemi informacion fare sepse zona nuk është regjistruar fare. Dokumentet ligjor që kemi për atë zone janë vetëm Akti i Marrjes se Tokës në Pronësi. Në qoftë se do ta regjistrojë privatisht është regjistrim i veçantë shërbim që jep zyra.

Qytetari- Po nuk e kërkova unë dhe nuk pranoi Tiku?

Drejtori Hipotekës Përmet- Këtu nuk ka asnjë Tik, këtu është Vasili dhe Geri.

Gazetarja- Qytetari mund ta bëjë privatisht këtë gjë?

Specialisti Hipotekës- Po mund ta bëjë.

Gazetarja- Çfarë dokumentacioni duhet të sjellë?

Specialisti Hipotekës- Duhet të sjellë dokumentacionin tapinë, plan-vendosjen e pronës dhe kërkesë për regjistrimin e asaj parcele. Ne do të çojmë kërkesën ne zyrën qendrore që do miratohet se ajo është zone e pa azhornuar. Mbasi të marrim miratimin andej do bëjmë edhe afishimin në fshat në Bashki për 45 ditë.

Gazetarja- Bëj këto dokumente që tha Drejtori dhe specialist i dorëzon, çohen për miratim dhe rri i qetë. Qetësohu

Qytetari – Ça të qetësohesh këta të..

Drejtori Hipotekës Përmet- Ne po të flasim tamam. Ore ki besim flet në zyrë këtu tani, në nuk bëjmë gafa para këtyre.

Qytetari- E di se kush je por më vjen kjo që më kanë sjellë vërdallë që nga 93-shi e gjer më sot. Këtë përgjigje po ma jep ti.

Drejtori Hipotekës Përmet- Harroi ato tani. Ke besim te mua tani?

Qytetari- Te ty kam. /Ora News

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I shkollon Allahu/ Dëshmitë tronditëse, vajza nuk di sa bëjnë 5 x 10

Roland Kryemadhi, një ditë më parë refuzoi të qaraqitej në gjykatë. Për këtë shkak, policia ka ndërhyrë për ta shoqëruar forcërisht. 37-vjeçari i është...

SHBA/ U vra nga policia, George Floyd ishte i infektuar me koronavirus

SHBA vijon të përballet me protesta të shumta e të ashpra që pas vrasjes nga policia të 46-vjeçarit George Floyd. Autopsia vërtetoi se Floyd vdiq...

Rusia dërgon “grupin e dytë” të aeroplanëve luftarakë në Siri

Rusia ka konfirmuar dërgimin e më shumë aeroplanëve luftarakë të tipit MiG-29 në Siri, vetëm disa ditë pasi ushtria amerikane ka akuzuar Moskën për...

Shkon i plagosur në spital, policia e arreston pas kontrollit në banesë

Një i ri është vënë në pranga, pasi ka shkuar mbrëmjen e djeshme i gjakosur në spitalin e Kurbinit. Bluzat e bardha kishin dyshuar...

Të guximshëm në punë, kujdes në dashuri/ Horoskopi për ditën e sotme, 4 qershor 2020

Dashi Përgjigjet për shumë pikëpyetje që keni në kokë, do ju vijnë përmes ëndrrave gjatën natës dhe gjatë ditës do ju kujtohen sërish. Përpiquni të...
WhatsApp KONTAKTO TT