E enjte, 28 Tetor, 2021
5.5 C
Tirana

Hepatiti viral problem i shëndetit publik, por mund të parandalohet

Hepatiti viral është inflamacion i mëlçisë i shkaktuar nga viruset A, B, C, D dhe E. Sipas specialistëve, hepatiti viral është një problem i shëndetit publik jo vetëm në Shqipëri, por në mbarë botën për shkak të barrës së sëmundshmërisë dhe vdekshmërisë që ai shkakton.

Ekspertët e shëndetit publik, gjithsesi, thonë se hepatitet mund të parandalohen, trajtohen dhe në rastin e hepatitit C, kurohet. Ata kanë publikuar disa mënyra sesi të veprojmë për të parandaluar hepatitet virale.

Për parandalimin e Hepatitit B dhe C, mënyra më e sigurt është vaksinimi. Masa të tjera përfshijnë: mos shkëmbe age ose brisqe, praktiko marrëdhënie seksuale të sigurta, merr gjak të sigurt. Për Hepatitin A: konsumo ushqim dhe ujë të sigurt, trajto ujërat e zeza në mënyrën e duhur, mbaj higjienë të duhur të duarve dhe vaksinohu. /ATA

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Naftëtarët e Ballshit mblidhen para uzinës: Të opozitës vinë vetëm për votat

Naftëtarët e Ballshit janë mbledhur paraditen e sotme para uzinës në një tubim, pasi ende nuk ka një vendim se çfarë do të bëhet...

Pse askush në PD nuk po gëzon për “kandidaturën” e Sali Berishës?

Nga: Mero Baze Sali Berisha shpalli për herë të tretë kandidaturën e tij për të qenë në krye të Partisë Demokratike. Herën e parë më...

“Foltorja sjell largimin e Bashës e Ramës”, Topalli mbështet Berishën

Ish-kryeparlamentarja, Jozefina Topalli, ka deklaruar se “Foltorja” e Sali Berishës ishte iniciativa më e mirë që mund të ndodhte nga lideri historik i demokratëve....

“35 mijë euro kush vr*t Albin Kurtin”, policia rrethon banesën e kryeministrit

Forca të shtuara të policisë kanë qëndruar pranë shtëpisë së kryeministrit Albin Kurti, pas informacioneve për kërcënim. “Kryeministri Kurti është kërcënuar. Për këtë arsye,...

U përurua në maj, Spitali Memorial i Fierit ka mungesë ilaçesh

Spitali Rajonal Memorial i Fierit hapi dyert për qytetarët në muajin maj të vitit 2021. Tashmë jemi në muajin tetor, dhe një qytetar nga...