E hënë, 24 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Grusht shteti në Sudan, kryeministri jep dorëheqjen pas protestave masive

Kryeministri i Sudanit, Abdalla Hamdok, ka dhënë dorëheqjen pas një ditë tjetër të protestave masive që tronditën kryeqytetin Khartoum. Mijëra marshuan kundër një marrëveshjeje të fundit që ai kishte bërë për të ndarë pushtetin me ushtrinë, e cila organizoi një grusht shteti në tetor.

Duke brohoritur “pushtet për popullin”, protestuesit kërkuan një kthim në sundimin e plotë civil. Por forcat ushtarake u përgjigjën sërish me forcë, duke lënë të vdekur dy persona.

Vendimi i Hamdok për t’u dorëzuar, e lë ushtrinë nën kontroll të plotë. Është një goditje tjetër ndaj përpjekjeve të brishta të Sudanit, për një tranzicion drejt sundimit demokratik pas një kryengritjeje popullore që çoi në përmbysjen e presidentit autoritar afatgjatë të Sudanit Omar al-Bashir në vitin 2019.

Në një fjalim televiziv, Hamdok tha se vendi ishte në një “pikë kthese të rrezikshme që kërcënon të gjithë mbijetesën e tij”.

Ai u shpreh se kishte bërë maksimumin për të ndaluar vendin nga “rrëshqitja drejt katastrofës”, por se “megjithëse gjithçka që është bërë për të arritur një konsensus… nuk ka ndodhur”.

Udhëheqësit civilë dhe ushtarakë kishin bërë një marrëveshje të vështirë për ndarjen e pushtetit, pasi ushtria organizoi një grusht shteti më 25 tetor dhe fillimisht e vendosi kryeministrin Hamdok në “arrest shtëpiak”.

Sipas marrëveshjes së arritur me z. Hamdok në nëntor, kryeministri i rivendosur supozohej të drejtonte një kabinet teknokratësh deri në mbajtjen e zgjedhjeve. Por ishte e paqartë se sa fuqi do të kishte qeveria e re civile, dhe protestuesit thanë se nuk i besonin ushtrisë.

Mijëra njerëz ishin në rrugët e kryeqytetit Khartoum dhe qytetit Omdurman të dielën, duke brohoritur dhe duke i bërë thirrje ushtrisë që të linte të qetë politikën. Në rrjetet sociale, aktivistët kanë thënë se viti 2022 do të jetë “viti i vazhdimit të rezistencës”.

Lexo edhe :   Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Më shumë se 50 njerëz janë vrarë në protestat që nga grushti i shtetit, duke përfshirë të paktën dy të dielën, sipas Komitetit Qendror të Mjekëve pro-demokracisë së Sudanit.

Udhëheqësi i grushtit të shtetit, gjenerali Abdel Fattah al-Burhan ka mbrojtur grushtin e shtetit të tetorit të kaluar, duke thënë se ushtria kishte vepruar për të parandaluar një luftë civile. Ai thotë se Sudani është ende i përkushtuar ndaj kalimit në sundimin civil, me zgjedhjet e planifikuara për në korrik 2023.

Dorëheqja e kryeministrit Abdalla Hamdok është një goditje e madhe për liderët ushtarakë të cilët kishin menduar se një marrëveshje me zotin Hamdok, do të qetësonte protestuesit dhe do të legjitimonte qëndrimin e tyre në pushtet.

Lexo edhe :   Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Është e qartë se këto llogaritje ishin të gabuara. Por kjo do të thotë se ushtria tani është e vendosur në pushtet, duke përmbysur arritjet e arritura ndërsa vendi u përpoq të kthehej në sundimin civil. Kriza aktuale politike tani kërcënon ta kthejë Sudanin në vitet autoritare të ish-udhëheqësit të rrëzuar Omar al-Bashir.

Dhe ekziston gjithashtu rreziku që vendi mund të kthehet në të qenit një shtet i pafavorshëm me SHBA, si ato që tregojnë tashmë se do të sanksionojnë ata që pengojnë kthimin në sundimin civil.

Duke pasur parasysh betejat ekonomike të Sudanit, kjo mund të ketë një efekt edhe më të keq në jetën e popullit sudanez.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...

“20 vite korrupsion në krye të FSHF”, Prokuroria nis hetimet për Armand Dukën

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për kreun e Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka. Hetimet kanë nisur, pas referimit të bërë nga Policia...