E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
1 C
Tirana

Gjuha sa një elefant, zemra sa një makinë/ Kafsha më e madhe sot në botë

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Uzuni i shënon Juventusit, shqiptari feston si Ronaldo (Video)

Myrto Uzuni ka befasuar Juventusin duke i dhënë avantazhin skuadrës së tij, Ferencvaros.  Sulmuesi shqiptar ka realizuar në minutën e 19-të të takimit që...

Balena Blu është kafsha më e madhe që ka jetuar ndonjëherë në tokë. Ajo ka një gjatësi prej deri 30 metra, dhe një peshë maksimale prej 173 ton. Vetëm gjuha e saj mund të peshojë sa një elefant, ndërsa zemra sa një makinë. Një balenë blu e vogël peshon deri 27 ton, dhe ka një gjatësi 8 metra.

Të vegjëlit pijnë qumështin e nënës nën ujë. Ata konsumojnë më shumë se 600 litra qumësht çdo ditë, teksa fitojnë rreth 90 kg peshë trupore çdo ditë, gjatë vitit të parë të jetës. Pavarësisht madhësisë, ky gjigant i oqeaneve ushqehet me disa prej specieve më të vogla detare, planktonet, një lloj karkaleci imcak.

Një balenë e rritur, mund të konsumojë deri 36 ton planktone në ditë. Balenat e kapin ushqimin e tyre duke u zhytur, kryesisht në thellësinë 500 metra. Edhe pse është një gjahtare e ujërave të thella, si gjitar, ajo duhet të dalë herë pas here në sipërfaqen e detit për të marrë frymë.

Balenat blu nuk janë shumë agresive. Por të vegjëlit e tyre, bien shpesh pre e sulmeve nga peshkaqenët dhe balenat vrasëse. Shumë prej tyre plagosen ose ngordhin çdo vit, nga përplasja me anijet e mëdha.

Pesha e madhe trupore, nuk e pengon të lëvizë shpejt, madje deri në 30 km/h. Balenat blu janë ndër kafshët më të zhurmshme në planet. Ato komunikojnë përmes një serie zhurmash me frekuencë të ulët. Kur deti nuk është i trazuar, mund ta dëgjojnë njëra-tjetrën edhe në një distancë prej 1.600 km. Gjuetia intensive në vitet 1900 për t’u marrë vajin, e ka çuar këtë specie në prag të zhdukjes. Qindra mijëra balena blu janë vrarë. Sot në të gjithë oqeanet e botës, vlerësohet se ekzistojnë vetëm 10-25 mijë balena blu.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Shkundet Greqia, një tjetër tërmet i fortë tremb banorët

Tërmetet nuk kanë të ndalur në Greqi. Një lëkundje me magnitudë 4 i shkallës rihter është regjistruar në jug të Kretës. Sipas Institutit të Athinës,...

Parashikimi i horoskopit për sot, ja cila është shenja me fat

Dashi Hëna është e favorshme: përfitoni prej saj, qiell i bukur për dashuri. Në punë, ky është një vit që përfshin vendime të rëndësishme dhe...

Uzuni nuk ia del të ndalë Ronaldon, PSG, Lacio dhe Dortmund bëjnë detyrën

Mbyllen ndeshjet e mbrëmjes së sotme në Ligën e Kampioneve. Ferencvaroshi i Myrto Uzunit, ishte pranë një barazimi historik ndaj Juventusit në Torino, por...

Në gjendje të rëndë prej 2 ditësh, Covid-19 i merr jetën mjekut nga Dibra

Humbje e rëndë për qytetarët dibranët, të cilët kanë shprehur trishtim të madh, pasi mësuan ndarjen nga jeta të mjekut, Ibrahim Kaziu. I ndjeri, 68...