E premte, 30 Tetor, 2020
11 C
Tirana

Gjermani/ Dy laboratorë të tjerë konfirmojnë se Navalny u helmua me Novichok

Më të lexuarat

E rëndë/ Futbollisti 31-vjeçar gjendet pa jetë në një parking makinash

Futbollisti 31-vjeçar, Nam-Çun Kim është gjetur i vdekur mëngjesin e sotëm në një parking makinash. Dyshohet se mbrojtësi që aktivizohet me klubin e Seul është...

Erdogan sulmon Europën: Zëri i botës myslimane ngrihet kundër mëkateve tuaja

“Kundër Europës mëkatare, zëri i vetëm që po ngrihet sot është zëri i botës myslimane''. Kështu u shpreh Presidenti turk, Rexhep Tayyip Erdogan në hapjen...

Sulm terrorist në Francë, dy të vdekur e disa të plagosur (FOTO-VIDEO)

Një sulm me thikë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit në Nice të Francës, pranë kishës së Notre-Dame, ku për pasojë kanë...

‘Ethet’ e zgjedhjeve/”Nuk shikoj asnjë pengesë që të bashkëpunojmë me Topallin”

Teksa ‘ethet’ e afrimit të zgjedhjeve po ndihen nga protagonistët politikë, ka edhe nga ato qëndrime surprizë. Fabian Topollaj, përfaqësues i Bindjes Demokratike, deklaroi...

‘Nuk ka qeveri e as opozitë’, Jozefina Topalli prezanton partinë e re

Ish-kryeparlamentarja, Jozefina Topalli ka prezantuar forcën e re politike të kryesuar prej saj. Partia më e re që do garojë më 25 prill, quhet ‘Lëvizja...

“60 minus 15 bëjnë 50”/ Nuk ndalen gafat e Bashës (VIDEO)

Rama ka pikasur një tjetër gafë të kryedemokratit Basha. Siç duket, kryeministri ka qenë duke ndjekur konferencën e sotme për mediat të kryedemokratit. “Ahahaha o...

Rënie e lehtë e numrit të rasteve të reja, spitalet të tejmbushura

Dita e sotme ka shënuar një ulje të lehtë të numrit të infektuarve me Covid-19 në vend. Në 24 orët e fundit, janë konfirmuar 275...

“Deti në Hagë”/ Ministri grek zbulon marrëveshjen me Ramën, Metën dhe Bashën

“Marrëveshja mes Athinës dhe Tiranës për të apeluar së bashku në Hagë për përcaktimin e kufijve detarë, përveç se është një mesazh ndaj Ankarasë,...

Skandali/“E arrestuan se përqeshi Ramën”, Manjani del me thirrjen urgjente

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka reaguar lidhur me shoqërimin në polici të një gruaje 45-vjeçare, pasi kjo e fundit ka qeshur gjatë një...

U shtir si Ardit Gjebrea në mesazh, i mori dy mijë euro biznesmenit me WhatsApp

“Jam në lëvizje duke bërë emision, por nëse mundesh t’i japësh një mikut tim 2 mijë euro”. Në mes të një bisede në WhatsApp...

Qeveria gjermane bëri të ditur se dy laboratorë specialë në Francë dhe Suedi kanë konfirmuar se udhëheqësi rus i opozitës Alexei Navalny ishte helmuar me agjentin nervor të periudhës sovjetike Novichok.

Një laborator ushtarak gjerman kishte konfirmuar më parë praninë e kësaj substance në trupin e udhëheqësit të opozitës ruse. Zëdhënësi i qeverisë gjermane Steffen Seibert tha të hënën se Organizata për Ndalimin e Armëve Kimike (OPCW) ka marrë gjithashtu mostra për t’i testuar në laboratorët e saj.

“Pavarësisht nga ekzaminimet e vazhdueshme nga OPCW, tre laboratorë tashmë kanë konfirmuar në mënyrë të pavarur nga njëri-tjetri se një agjent nervor i grupit Novichok ka qenë shkaku i helmimit të z.Navalny”, tha zoti Seibert në një deklaratë. Ai shtoi se Gjermania kishte kërkuar nga Franca dhe Suedia një “rishikim të pavarur” të gjetjeve të autoriteteve gjermane, duke përdorur mostra të reja nga zoti Navalny.

Alexei Navalny, kundërshtari më i shquar i Presidentit rus Vladimir Putin, u dërgua në Gjermani dy ditëë pasi u sëmur më 20 gusht gjatë një fluturimi të brendshëm në Rusi. Berlini ka kërkuar që Rusia të hetojë çështjen. Zoti Seibert ripërsëriti të hënën kërkesën e Berlinit që “Rusia të jape shpjegime” lidhur me këtë çështje. Ai shtoi se “ne jemi në konsultim të ngushtë me partnerët tanë evropianë për hapat e mëtejshëm”.

Kremlini ka reaguar kundër thirrjeve të Kancelares Angela Merkel dhe udhëheqësve të tjerë botërorë që Rusia t’u përgjigjet pyetjeve lidhur me rastin duke mohuar çdo përfshirje të Moskës. Ai akuzua Perëndimin se po përpiqet të njollosë Moskën.

Autoritetet ruse kanë nxitur Gjermanisë të ndajë provat që e çuan atë në përfundimin “jashtë çdo dyshimi” se zoti Navalny ishte helmuar me një agjent nervor ushtarak nga grupi Novichok, e njëjta klasë e agjentit nervor të periudhës sovjetike që autoritetet britanike thanë se ishte përdorur për helmimin e ish-agjentit rus Sergei Skripal dhe vajzës së tij në Salisbury të Anglisë në vitin 2018. Berlini i ka hedhur poshtë kërkesat e Moskës duke i cilësuar si përpjekje për të zvarritur çështjen. Zoti Navalny u mbajt në gjendje kome të detyruar për më shumë se një javë ndërsa po mjekohej. Më pas mjekët thanë se gjendja e tij ishte përmirësuar aq sa ai mund të nxirrej nga koma. Nuk është e qartë kur spitali Charite i Berlinit, do të publikojë të dhëna të reja mbi shëndetin e tij./VOA

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Me Co*id-19, presidenti i klubit të Serisë A shtrohet në spital

Koronavirusi vazhdon të përhapet me shpejtësi në futbollin italian. Së fundmi ka rezultuar pozitiv edhe presidenti i Torinos, Urbano Kairo. Ai është shtruar në spitalin “San...

Covid-19, Belgjika vendos kufizime të reja

Belgjika do të vendosë rregulla më të rrepta të izolimit nga e hëna (2 nëntor), duke mbyllur bizneset jo-thelbësore dhe duke kufizuar vizitat në...

Tërmeti në Izmir, 17 të vdekur dhe mbi 700 të plagosur

Të paktën 17 persona humbën jetën dhe mbi 700 të tjerë u plagosën si pasojë e tërmetit 6,6 ballë që ka goditur ujërat e...

Do bëhet kryeministri i Shqipërisë? Meta tregon ambicien e tij

Nga reagimet e tij të ashpra ndaj kryeministrit Edi Rama, të shumtë janë ata që mendojnë se Presidenti i Republikës, Ilir Meta po zë...

Meta: Jam lideri i Shqipërisë, Rama do ta çojë Shqipërinë në drejtim të paditur

Nga reagimet e tij të ashpra ndaj kryeministrit Edi Rama, të shumtë janë ata që mendojnë se Presidenti i Republikës, Ilir Meta po zë...