E diel, 13 Qershor, 2021
15.5 C
Tirana

Konfirmohet helmimi i Navalny, Macron telefonon Putin

Ditën e sotme Macron ka telefonuar Putin dhe i ka konfirmuar se është provuar tashmë që lideri opozitar rus, Alexei Navalny u helmua me Novichok në një tentativë për vrasje. Dy laboratorë, në Francë dhe Suedi rikonfirmuan dhe dolën në konkluzionin se vërtet Navalny, ashtu siç thoshte dhe spitali në Berlin ku po kurohet, është helmuar me një agjent nervor në Siberi.

Macron i ka bërë thirrje Putinit të hedhë dritë mbi këtë tentativë vrasjeje në Rusi. Duket se ky rast a goditur rëndë marrëdhëniet Moskë- Paris. Për një kohë u duk se dy shtetet kishin përmirësuar raportet, por tashmë mjaftoi një helmim që ato të thyhen.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Belgjika mposht me lehtësi Rusinë, Lukaku i dedikon golin Eriksen (Video)

Përfundon ndeshja midis Belgjikës dhe Rusisë, e vlefshme për grupin B të kompeticionit europian ''EURO 2020''. Skuadra e drejtuar nga Martinez ka shkatërruar rusët...

VOA: Takimin më të vështirë, Biden do e ketë me Erdogan

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të takohet me presidentin amerikan Joe Biden të hënën në takimin e nivelit të lartë NATO-s për diskutime...

Putin nënshkruan ligjin që mbron të dhënat e zyrtarëve të sigurisë

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar një ligj që po vlerësohet se mund të pengojë përpjekjet për ekspozimin e korrupsionit ose kërkesën për llogaridhënien...

Itali: Vaksinimi me AstraZeneca, vetëm për personat mbi 60 vjeç

Vaksina Astrazeneca në Itali do të përdoret vetëm për njerëzit mbi 60 vjeç. Lajmi vjen pas rasteve të rralla të trombozës që kanë ndodhur...

Shqipëria ngjitet në çatinë e botës, por me cilat prioritete?

Shqipëria u zgjodh dje anëtare e përkohshme në Këshillin e Sigurimit. Duke filluar nga 1 janari i vitit 2022, Shqipëria do të ulet për...