E mërkurë, 13 Tetor, 2021
15.5 C
Tirana

Gentiana Cakrani në vend të Finos, kandidati i Doshit humbet mandatin

KQZ ka vendosur që mandatin e Bashkim Finos në Fier, ta marrë socialistja Gentiana Cakrani. Fino humbi betejën nga COVID-19 pak ditë para zgjedhjeve, kur listat e partisë ishim miratuar. Nga ana tjetër, Gledis Çeliku nuk e ka marrë mandatin e lënë bosh nga Tom Doshi në Shkodër, pasi nuk ka dorëzuar formularin e dekriminalizimit.

Kandidati i Partisë Social Demokrate, Gledis Çeliku, ka humbur mandatin e deputetit. Ai renditej i dyti në Shkodër dhe rezultoi fitues në zgjedhjet e 25 prillit. Mirëpo mos-paraqitja e formularit të dekriminalizimit, e ka penalizuar atë.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vendosi sot që të shpallë moszgjedhshmërinë e tij si deputet në Kuvendin e Shqipërisë, si kandidati i radhës, pas dorëheqjes së kryetarit të PSD-së Tom Doshi. Gledis Çeliku do të zëvendësonte Doshin në Parlament, për periudhën vakante maj-shtator, deri në nisjen e legjislaturës së re 2021-2025. Tom Doshi dha dorëheqjen nga mandati i deputetit një ditë pas zgjedhjeve të 25 prillit. Ai ka sqaruar se do të vijojë jetën në krye të PSD-së, dhe të mbajë të gjitha premtimet që i ka bërë elektoratit të tij. Sipas Doshit, largimi erdhi pasi nuk dëshiron që të bëhet pengesë për partinë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sa do të shtrenjtohet energjia?

Qoftë për ngrohje, furnizim me karburant, apo për faturën e energjisë elektrike: konsumatorët duhet të paguajnë gjithnjë e më shumë para për energji. Cilat...

Si po tallet Sali Berisha me viganët e historisë

Nga: Pajtim Bello Sali Berisha, si në fillimet e 1991, kërkon të sëmbojë demokratët e Kukësit duke evokuar historinë e trevës së tyre. Sjellje tipike...

Mashtrimi me kreditë/Lihet në burg infermierja, lirohet bashkëpunëtorja

Gjykata e Tiranës ka lënë në fuqi vendimin "arrest me burg" për infermieren Elisabeta Bardhollari dhe "arrest shtëpie" për Orjada Hoxhën, pasi akuzohen për...

I mori jetën gruas në sy të foshnjes/Piloti 33-vjeçar nuk kishte bashkëpunëtor

Autoritetet greke kanë dalë në përfundimin, se në krim për vrasjen e 20-vjeçares Caroline Crouch në muajin maj në Greqi është i shoqi 33-vjeçar,...

Herët a vonë të gjithë do të thonë: E dua Doktoreshë Albanën

Nga: Lorenc Vangjeli Doktoreshë Albana Fico është një emër shumë i njohur në Tiranë. Në një kohë tjetër, ajo dhe shumë kolegë të tjerë si...