E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Gazetari bën denoncimin, “Skandal apo rastesi!?”

Nga Flamur Vezaj
Skandal apo rastesi!!??
##
Ne Shqiperi nuk eshte suprize te katapultosh njerez te aferm e te njohur ne administraten publike! Por ky problem tashme eshte bere i rendomte edhe ne sistemin e drejtesise! Ne emerimet e sekretareve gjyqesore por edhe per regjistrimin ne Shkollen e Magjistratures per prokurore e gjyqtare! Pak dite me pare vura ne dukje me emra konkret se si asistentet e zyrave te avokative te profesoreve te shkolles se magjistratures fitojne kete shkolle, femijet e te larguarve nga Vetingu e zyrtare te mazhorances! Praktike qe ka nis qe ne kohen e Sokol Sadushit ne Shkollen e Magjistratures dhe qe vazhdon edhe tani ku ne krye te kesaj shkolle eshte Arben Rakipi!
#Por sot, po ju jap dy raste, nje punesim, qe dyshoje se eshte bere me procedure fiktive, per detyren e sekretares ne Gjykaten e Larte te drejtuar nga Sadushi dhe si sekretarja gjyqesore (personale) e bashkeshortes se Sadushit (gjyqtare ne Apel) fiton shkollen e magjistratures! Mos u cudisni, ndodh qe bashkshortja per shkak te xhelozise apo arsyeve tjera, puneson te besuar te saj prane institucionit ku bashkeshorti eshte titullare! Ose punesojne te besuarit e tyre! Njera prej ketyre, ka ndodh edhe ne Gjykaten e Larte ku Sadushi ka hap proceduren e konkurimit per dy vende te lira si sekretare gjyqesore! Aty kishin konkuruar 10 persona, por cuditerisht njera nga fitueset eshte shtetasja Rexhina Kaci qe rezulton se ka punuar si sekretare gjyqesore ku Edlira Petri (bashkshortja e Sadushit) eshte ne treshen gjykuese te Apelit! Pra sekretarja e treshes se gjyqtareve ne Apel ku eshte edhe Petri, fiton konkursin ne Gjykaten e Larte per sekretare prane zyres se Sadushit! Ndoshta e ka merituar, por shume rastesi duket!!! Por ajo qe nuk me duket vetem rastesi, eshte fakti se sekretarja personale e bashkshortes se Sadushit, shtetasja Iva Bregasi fiton konkursin e Shkolles se Magjistratures per periudhen 2021-2022! Edhe kjo mund ta meritoje, por duket shume e rastesishme qe sekretarja e personale e bashkshortes se Sadushit, (ish-drejtorit te Shkolles) fiton shkollen per gjyqtare/prokurore, ndersa tjetra katapultohet sekretare ne Gjykaten e Larte, te dyja brenda dy muajve! Ndersa vitin e kaluar u pranuan ne Shkollen e Magjistratures edhe 4 sekretare te tjera gjyqesore te Gjykates se Apelit, ku bashkeshortja e Sadushit eshte gjyqtare! Pra, per te bere karriere ne drejtesi, dyshoje se duhet te kalosh ose te punosh per llogari te ciftit Sadushi!
#Se harrova, ju kujtohet kandidatja e mazhorances per ne Gjykaten Kushtetuese Arta Vorpsi qe u betua te noteri, kishte gjet pune si shefe kabineti po prane Gjykates se Larte qe e drejtohet nga i “pavaruri” politike Sokol Sadushi!
P.S. Fotot qe provojne kete qe thash!

S.Sadushi

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...