E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

“Funksionon në 90% të rasteve”, Pfizer thotë se e ka gati vaksinën anti-Covid

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Covid-19: Rritje e frikshme e rasteve të reja në vend

Kurba e Covid-19, ka shënuar sërish një rritje të frikshme në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 832 persona...

E gjithë bota po shpreson për daljen e një vaksine sa më shpejtë të jetë e mundur. Shumë shtete i janë rikthyer sërish izolimit. Një mbyllje e dytë kjo, për të parandalur përhapjen masive të të infektuave. Po kështu një situatë tragjike është edhe me personat që humbin betejën me koronavirusin, ndërsa mjekët duket se janë dorëzuar para këtij virusi vdekjeprurës. Por një lajm shpresëdhënës vjen në një kohë kur kryefjalë e ditës është pandemia.

Gjiganti amerikan i farmaceutikës Pfizer, një nga kompanitë lidere në kërkimet për vaksinën kundër koronavirusit, thotë se provat kanë treguar se vaksina e tyre funksionon në 90% të rasteve.

Pfizer dhe BioNTech njoftuan sot se pas provave masive, rezultoi se 9 nga 10 persona që kryen vaksinën, janë të mbrojtur nga koronavirusi. Aktualisht nuk është vënë re asnjë komplikacion anësor, që vaksina mund të shkaktojë te vullnetarët. Sakaq, pritet të kërkohet autorizim nga autoritetet në SHBA, për të nisur përdorimin nga muaji i ardhshëm.

Lexo edhe :   OBSH ngre alarmin për një tjetër virus

“Një ditë e madhe për shkencën”, deklaroi kreu i kompanisë amerikane, e para që ka arritur të tregojë të dhëna të suksesshme nga provat klinike në shkallë të gjerë për vaksinën anti-Covid-19. Nga provat e kryera, deri më tani nuk është vënë re asnjë komplikacion anësor që vaksina mund të shkaktojë te vullnetarët, e tashmë pritet të kërkohet autorizim nga autoritetet në SHBA, për të nisur përdorimin urgjent nga muaji i ardhshëm”.

Por nëse autorizohet, numri i vaksinave pritet të jetë i vogël. “Kjo është një ditë e madhe për shkencën dhe njerëzimin. Kemi arritur në një pikë tepër të rëndësishme në programin tonë të zhvillimit të vaksinës”, tha shefi ekzekutiv i kompanisë, Albert Bourla.

Lexo edhe :   E frikshme/ Merkel paralajmëron për një valë të tretë të koronavirusit

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

LAJM I FUNDIT/ Veton Surroit i rikthehet titulli “Qytetar Nderi”

I rikthehet titulli “Qytetar Nderi” Veton Surroit, pasi prefekti i Kukësit refuzon vendimin e Këshillit të Qarkut Kukës. Publicistit dhe politikanit nga Kosova, Veton...

Zyrtare/ Vijon ora policore, Komiteti i Ekspertëve nuk bën asnjë ndryshim

Komiteti i Ekspertëve vendosi ditën e sotme që të mos ketë masa të reja. Komiteti Teknik i Ekspertëve tha se aktualisht do të vijojmë...

Britania do nisë vaksinimin javën e ardhshme, Interpoli lëshon alarmin global

Britania u bë vendi i parë në botë që zyrtarizoi vaksinën kundër koronavirusit, që pritet të nisë të mërkurën e javës që vjen. Zyrtarët...

Hetimet e SPAK/ Ish-drejtori i burgut 313 akuzohet për korrupsion

SPAK ka përfunduar hetimet për procedimin penal të Eduard Strugaj, ish drejtor i burgut 313-të dhe të pandehurve të tjerë. I pandehuri Eduard Strugaj,...

‘Bashkë do ia dalim’, Kosova me masa kufizuese për festat e fundvitit

Shifrat në rritje të infektimeve të reja, ka detyruar autoritetet në Kosovë të ndërmarrin masa të reja. Duke analizuar situatën e ku nuk ka patur...