E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Frika nga varianti “Mu” i Covid, mbi 280 mostra nga Kosova dërgohen në Gjermani

Mbi 280 mostra nga Kosova janë dërguar në Gjermani, sa i takon frikës për variantin “Mu”. Në fillim të kësaj jave, Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës ka dërguar 282 mostra në një laborator në Gjermani, për detektim të varianteve të reja të Covid-19, përkatësisht të mutacionit kolumbian “Mu”. Rezultatet pritet që të bëhen të ditura gjatë javës së ardhshme.

Ekspertët e shëndetësisë thonë se varianti “Mu” është më ngjitës dhe më i fshehtë, ndërsa paralajmërojnë edhe një valë të re të infektimeve gjatë vjeshtës. Varianti “Mu” është më i rrezikshëm dhe më vdekjeprurës, ndaj kërkohet vaksinimi masiv i qytetarëve të Kosovës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Recitoi mes dëborës/Meta: Vargjet e mia shqetësuan çunat e “Ballkanit të Hapur”

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, është pyetur nga gazetarët sot për recitimin që bëri së fundmi në Korçë, ndërsa në qytetin juglindor kishte nisur...

Meta i përgjigjet “dhëmbë për dhëmbë” Ramës

Pa humbur kohë, presidenti Meta i është përgjigjur thumbave të kryeministrit Rama. Presidenti Ilir Meta i ktheu përgjigje deklaratave të Ramës, se më 6...

“Kreu i FSHF”, Meta: Dënoj çdo ndërhyrje të politikës, që synon shantazhimin!

Ndërsa foli për mediat pas homazheve te shtatorja e Ismail Qemalit, në bulevardin Dëshmorët e Kombit, Kreu i Shtetit, Ilir Meta është prononcuar edhe...

U ekzekutua nga një i mitur për hakmarrje, zbardhet ngjarja e rëndë në Lezhë

Një ngjarje e rëndë ka tronditur Lezhën. Një person është qëlluar për vdekje në fshatin Manati. Bëhet me dije se ka ndërruar jetë Lekë...

Prokuroria nis verifikimet për Dukën/Braçe: Ka shuar historinë e futbollit

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për presidentin e FSHF-së, Armand Duka. Prokuroria e Tiranës është në fazën fillestare të hetimit, ku po kryen...