E premte, 30 Tetor, 2020
20 C
Tirana

Francë, OECD kërkon të përfshihet tranzicioni ekologjik në planet e rimëkëmbjes ekonomike

Më të lexuarat

Erdogan sulmon Europën: Zëri i botës myslimane ngrihet kundër mëkateve tuaja

“Kundër Europës mëkatare, zëri i vetëm që po ngrihet sot është zëri i botës myslimane''. Kështu u shpreh Presidenti turk, Rexhep Tayyip Erdogan në hapjen...

Sulm terrorist në Francë, dy të vdekur e disa të plagosur (FOTO-VIDEO)

Një sulm me thikë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit në Nice të Francës, pranë kishës së Notre-Dame, ku për pasojë kanë...

‘Ethet’ e zgjedhjeve/”Nuk shikoj asnjë pengesë që të bashkëpunojmë me Topallin”

Teksa ‘ethet’ e afrimit të zgjedhjeve po ndihen nga protagonistët politikë, ka edhe nga ato qëndrime surprizë. Fabian Topollaj, përfaqësues i Bindjes Demokratike, deklaroi...

‘Nuk ka qeveri e as opozitë’, Jozefina Topalli prezanton partinë e re

Ish-kryeparlamentarja, Jozefina Topalli ka prezantuar forcën e re politike të kryesuar prej saj. Partia më e re që do garojë më 25 prill, quhet ‘Lëvizja...

“60 minus 15 bëjnë 50”/ Nuk ndalen gafat e Bashës (VIDEO)

Rama ka pikasur një tjetër gafë të kryedemokratit Basha. Siç duket, kryeministri ka qenë duke ndjekur konferencën e sotme për mediat të kryedemokratit. “Ahahaha o...

Rënie e lehtë e numrit të rasteve të reja, spitalet të tejmbushura

Dita e sotme ka shënuar një ulje të lehtë të numrit të infektuarve me Covid-19 në vend. Në 24 orët e fundit, janë konfirmuar 275...

E rëndë/ Futbollisti 31-vjeçar gjendet pa jetë në një parking makinash

Futbollisti 31-vjeçar, Nam-Çun Kim është gjetur i vdekur mëngjesin e sotëm në një parking makinash. Dyshohet se mbrojtësi që aktivizohet me klubin e Seul është...

“Deti në Hagë”/ Ministri grek zbulon marrëveshjen me Ramën, Metën dhe Bashën

“Marrëveshja mes Athinës dhe Tiranës për të apeluar së bashku në Hagë për përcaktimin e kufijve detarë, përveç se është një mesazh ndaj Ankarasë,...

Skandali/“E arrestuan se përqeshi Ramën”, Manjani del me thirrjen urgjente

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka reaguar lidhur me shoqërimin në polici të një gruaje 45-vjeçare, pasi kjo e fundit ka qeshur gjatë një...

U shtir si Ardit Gjebrea në mesazh, i mori dy mijë euro biznesmenit me WhatsApp

“Jam në lëvizje duke bërë emision, por nëse mundesh t’i japësh një mikut tim 2 mijë euro”. Në mes të një bisede në WhatsApp...

Organizata për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim (OECD) deklaroi se qeveritë duhet të punojnë më fort, në favor të tranzicionit ekologjik

“Të paktën 312 miliardë dollarë janë shpenzuar në masa stimuluese “të gjelbërta”, një shifër e cila, edhe pse e rëndësishme, duhet të krahasohet me mbështetjen totale buxhetore që arrin rreth nëntë trilionë dollarë, për luftën kundër ndikimit të pandemisë”, vuri në dukje Angel Gurria, sekretari i përgjithshëm i OECD-së, në një analizë paraprake.

30 vende anëtare të OECD-së kanë përfshirë në planet e tyre të rimëkëmbjes masa të drejtpërdrejta në drejtim të tranzicionit ekologjik, ndërsa 24 qeveri kanë njoftuar masa të cilat duhet të kenë një ndikim negativ direkt ose indirekt nga pikëpamja klimatike, të tilla si relaksimi i rregulloreve për ndotjen e ujit ose ajrit, hua pa homolog për industritë që emetojnë shumë ose edhe subvencione për infrastrukturat që konsumojnë shumë lëndë djegëse fosile.

Lexo edhe :   Kredia e re me ecuri pozitive edhe në shtator, bankat dhanë 167 milionë euro
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pas tërmetit shkatërrimtar, Greqia regjistron shifra rekord me Co*id

Pas tërmetit shkatërrimtar me magnitudë 6.6 ballë, Greqia përjetoi sot edhe një rritje rekord të rasteve të reja me koronavirus. Autoritetet shëndetësore në vendin fqinj,...

Tërmeti ‘shkrin akujt’ mes Turqisë dhe Greqisë, Mitsotakis telefonon Erdogan

Tërmeti shkatërrimtar me magnitudë 6.6, duket se ka shkrirë akujt mes Greqisë dhe Turqisë. Pas lëkundjeve të forta sizmike që përjetuan të dyja vendet, kryeministri...

Michel bisedë me Ramën: Pres me padurim Konferencën e Parë Ndërqeveritare

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel ka zhvilluar një bisedë telefonike me kryeministrin Edi Rama. Michel thotë se pret me padurim mbajtjen e Konferencës së...

Trajtimi në spitale, Rama ‘mbron’ Manastirliun: Basha njësoj si famëkeqi Sali

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me qëndrimin e liderit të opozitës, Lulzim Basha pas deklaratës së ministres së Shëndetësisë, Oherta Manastirliu në...

A preket Shqipëria pas lëkundjeve të tërmetit në Turqi? Flet sizmiologu Duni

Sizmologu, Llambro Duni ka komentuar situatën që po kalojnë Greqia dhe Turqia, të cilat u tronditën mesditën e së premtes nga lëkundjet e forta...