E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

FOTO/Arrestohet drejtori i policisë, në vilën e tij tualeti ishte i larë në ar

Një drejtor policie të një rajoni në Rusi është arrestuar për akuzën e korrupsionit. Gjatë një operacioni, hetuesit rusë thanë se shkatërruan një bandë policësh të korruptuar. Në pranga ka rënë drejtuesi i policisë rrugore në rajonin Stavropol, Alexei Safonov së bashku me persona të tjerë. Kreu i departamentit të policisë së trafikut Alexei Safonov, dhe më shumë se 30 prej vartësve të tij u arrestuan.

Safonov është një kolonel policie. Ai drejtoi departamentin e policisë rrugore për territorin e Stavropolit në 2012. Gjatë një kontrolli në vilën e Safonovit, u gjetën porta të lara në ar, shkallët, dyert e deri tek tualeti.

Sipas autoriteteve, e gjitha kjo nuk mund të blihej me një pagë të ndershme të shefit të departamentit të policisë rrugore. Alexey Safonov është mësuar të jetojë në luks, dhe gjithçka ishte e larë në ar.

Disa muaj më parë, Alexei Safonov foli për rreziqet e ryshfetit. Ai u ankua se oficerët e policisë rrugore nuk mund t’i rezistonin tundimit për të marrë para nga pronarët e makinave që u ofronin atyre ryshfet. Me sa duket, sa e vështirë është të refuzosh një ryshfet, Alexei Safonov e di nga përvoja e tij.

Hetuesit rusë thanë të martën se ata kanë zbuluar një skemë ryshfeti shumë milionëshe të drejtuar nga dhjetëra oficerë të lartë të policisë rrugore. Komiteti Hetimor publikoi pamjet e rezidencës së pasur të kolonelit të policisë Alexei Safonov në rajonin Stavropol të Rusisë jugore, pas ndalimit të tij.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

Vrasja e kushëririt/Autori: Unë kam qëlluar, të lirohet nipi dhe vëllai

Në njoftimin zyrtar nga policia u tha se shtetasi Kastriot Hasalla u vetëdorëzua, për vrasjen e Romeo Hasalla, 30-vjeç, dy ditë më parë. Po...

“Vëllezërit rrahin drejtorin e Kadastrës”, Lame zbulon vendimin për pronat

Kreu i Kadastrës, Artan Lame, ka reaguar ndaj një lajmi ku thuhej se drejtori i Kadastrës së Elbasanit është dhunuar. Marrë shkas nga ky...