E premte, 23 Korrik, 2021
28.5 C
Tirana

Qeveria e Nikosisë do të kërkojë takim të KB në ishullin e ndarë të Qipros

Me tensionet në rritje në ishullin e ndarë të Qipros, qeveria e njohur ndërkombëtarisht e Nikosisë dëshiron të kërkojë një takim të jashtëzakonshëm të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, tha Ministri i Jashtëm qipriot Nikos Christodoulides të mërkurën në radion shtetërore.

Qiproja Veriore tha se planifikon të kryejë një plan për të hapur një zonë turistike që ka mbetur kryesisht e mbyllur nga konflikti i vitit 1974, që ndau ishullin në dysh.

Zona e diskutueshme – qyteti i Varosha në Famagusta – nuk shpëtoi dot nga konflikti, i cili e ktheu në një zonë të ndaluar ushtarake. Qipro është ndarë midis një veriu turk dhe jugut grek që nga viti 1974 pas një grushti shteti grek dhe një ndërhyrjeje ushtarake turke. Republika Turke e Qipros Veriore njihet vetëm nga Turqia, ndërsa Republika e Qipros është anëtare e BE-së që nga 2004.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shtatorja e Sali Butkës/ Hajdari: Vështirësi në finalizimin e projektit

Kryeinspektori i Përgjithshëm, Shkëlqim Hajdari teksa ka folur për përurimin e shtatores së patriotit të madh shqiptar, Sali Butka, është shprehur se finalizimi i...

Shpejtësia në rrugë, një marrëzi që duhet ndalur

Nga Luan Rama Mendohej përgjithësisht se aksidenti i rëndë që ndodhi më 25 qershor të këtij viti në autostradën Fier – Vlorë, pra vetëm një...

Sfidat e gazetarëve në zonat me kriminalitet të lartë në Shqipëri

Raimond Kola, Zëri i Amerikës Disa zona me kriminalitet të lartë në Shqipëri përbëjnë një sfidë për raportimin e lajmeve. Gazetarët thonë se shpesh ndihen...

Për të tretën herë, zbulohet kokainë në kontejnerët e ”Alba Exotic Fruit”

Pasditen e sotme, në Portin e Durrësit janë sekuestruar 6.5 kg lëndë narkotike, e dyshuar kokainë. Në kuadër të operacionit policor të koduar ''Rada'',...

Aksident në Divjakë, motori përplas për vdekje 85-vjeçarin

Një aksident me pasojë vdekjen e një personi është regjisruar pasditen e sotme në vendin e njohur si Kthesa e Gungasit, në aksin rrugor...