E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Filmi/ Festivali i Kanës fitohet nga regjisorja franceze

Të gjithë në Festivalin e Filmit të Kanës shpresojnë të shohin diçka vërtet të egër, transgresive dhe që garanton se do t’i mbajë të përqëndruar gjatë gjtihë darkës. Por sa herë që një film i tillë shfaqet, regjizori është mashkull: zakonisht Gaspar Noé ose Nicolas Winding Refn. Jo më. Julia Ducournau, shkrimtarja dhe regjisorja franceze i ‘Raw’ (2016), është kthyer me një ‘qerasje’ të dytë të kinemasë ekstreme, “Titane” quhet filmi fitues i festivalit të Kanës.

Pas një serie krimesh të pashpjegueshme, një baba gjen djalin e tij i cili është zhdukur prej 10 vjetësh. Titani: një metal shumë rezistent ndaj nxehtësisë dhe korrozionit me lidhje të forta të tërheqjes.

Fantazia e bukur, e errët dhe e përdredhur e Ducournau-t është një breshëri seksi, dhune, dritash dhe muzike goditëse ndërthurur me djallëzi. Është gjithashtu e pamundur të parashikohet se si do të përfundojë. E vetmja skenë që përfundon në mënyrën që mund të pritet është skena e hapjes, në të cilën një vajzë e vogël, Alexia, sillet keq në pjesën e pasme të makinës së familjes. Ajo ngjitet përreth dhe shkelmon vendin e babait të saj derisa ai të kthehet për t’i dhënë asaj një shikim dhe me mend përplaset në një barrierë betoni. Pas një operacioni të trurit, Alexia kishte futur një pllakë titani në kokën e saj, e cila do të ishte e mjaftueshme për të lënë këdo larg makinave. Por operacioni ka efektin e kundërt. Sapo del nga spitali, ajo largohet nga prindërit e saj dhe përqafon dhe puth makinën në vend të tij.

Regjisore: Julia Ducournau

Viti: 2021

Kohëzgjatja: 1h 48min

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

Vrasja e kushëririt/Autori: Unë kam qëlluar, të lirohet nipi dhe vëllai

Në njoftimin zyrtar nga policia u tha se shtetasi Kastriot Hasalla u vetëdorëzua, për vrasjen e Romeo Hasalla, 30-vjeç, dy ditë më parë. Po...

“Vëllezërit rrahin drejtorin e Kadastrës”, Lame zbulon vendimin për pronat

Kreu i Kadastrës, Artan Lame, ka reaguar ndaj një lajmi ku thuhej se drejtori i Kadastrës së Elbasanit është dhunuar. Marrë shkas nga ky...