E enjte, 20 Janar, 2022
-1.5 C
Tirana

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan Tod ka vënë në dukje se nuk mjaftojnë titujt, për të përcaktuar se cili ka qenë piloti më i madh i të gjitha kohërave.

Francezi ka një tjetër ide në lidhje me pilotin më të mirë të historisë. Në një intervistë për “Canal+”, numri një i FIA-s ka shpjeguar këndvështrimin e tij për këtë çështje.

“Nuk e kam konsideruar asnjëherë Shumakerin, si pilotin më të mirë të historisë, sepse kjo është diçka shumë e vështirë për t’u përcaktuar. Mendoj që ka kampionë të jashtëzakonshëm në epoka të ndryshme. Për shembull Fanxho ishte më i miri i kohës së tij, ashtu sikurse Xhim Klark.

Sot mund të themi që Luis Hamilton është numri një i kësaj periudhe. Shpesh kemi parë që për 10 vite një pilot të dominojë”, shprehet Tod, sipas të cilit nuk ka shumë rëndësi as numri i titujve të fituar në këtë çështje.

“Mund t’i llogarisim kampionatet e fituara, por ky nuk është një tregues. Për shembull në epokën e Fanxhos kishte më pak gara, mund të përdorej makina e shokut të skuadrës dhe sistemi i pikëve ishte i ndryshëm. Kështu që, nuk mund të bëjmë një ballafaqim të vërtetë mes pilotëve”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...