Forbes publikon klubet më me vlerë në botë, Barça kryeson (Renditja e plotë)

Prestigjozja “Forbes” ka stiluar sot një klasifikim special prej 20 vendesh për vlerat e klubeve të futbollit botëror.

Këtë listë e kryeson Barcelona me 4,76 miliardë dollarë, e ndjekur nga Reali i Madridit me 4,75 miliardë dollarë, podiumin e mbyll Bajerni i Mynihut me vlerën e 4,125 miliardëve, në vend të katërt ndodhet Mançester Junajtid me 4,2 miliardë dhe “Top 5” e mbyll Liverpuli me 4,1 miliardë.

Vlen të theksohet se asnjë skuadër italiane nuk ndodhet në “Top 10”, me Juventusin që renditet në vendin e 11-të.

Renditja e plotë

1. BARCELONA – 4,76 miliardë dollarë

2. REAL MADRID – 4,75 miliardë dollarë

3. BAJERN MYNIH – 4,1 miliardë dollarë

4. MANÇESTER JUNAJTID – 4,2 miliardë dollarë

5. LIVERPUL – 4,1 miliardë dollarë

6. Mançester Siti – 4 miliardë dollarë

7. ÇELSI – 3,2 miliardë dollarë

8. ARSENAL – 2,8 miliardë dollarë

9. PSG – 2,5 miliardë dollarë

10. TOTENHEM – 2,3 miliardë dollarë

11. JUVENTUS – 1,95 miliardë dollarë

12. BORUSIA DORTMUND – 1,9 miliardë dollarë

13. ATLETIKO MADRID – 1 miliardë dollarë

14. INTER – 743 milionë dollarë

15. EVERTON – 658 milionë dollarë

16. MILAN – 559 milionë dollarë

17. ROMA – 556 milionë dollarë

18. UEST HEM – 508 milionë dollarë

19. LEISTER – 455 milionë dollarë

20. AJAKS – 413 milionë dollarë