E mërkurë, 4 Gusht, 2021
35.5 C
Tirana

Foli shqip në sesionin e PE/ Zaev kritikon Xhaferin: Pres sqarime prej tij

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka kritikuar kryeparlamentarin Talat Xhaferi, pasi ky i fundit foli në gjhuën shqipe, gjatë fjalimit të tij në një nga tre sesionet e Parlamentit Evropian.

Zaev e ka quajtur provokim nga deputetët bullgarë përdorimin e gjuhes shqipe nga Xhaferri, të cilët kanë thënë se do bëjnë bashkim të gjuhëve.

Sipas tij, Xhaferi ka vepruar në kundërshtim më kushtetutën dhe ka kërkuar që Kryetari i Kuvendit ta sqarojë arsyen se pse ka folur në gjuhën shqipe.

”Talat Xhaferi iu drejtua Parlamentit të BE-së në kundërshtim me Kushtetutën, por duhet theksuar se kishte tre seanca, në dy prej tyre foli në gjuhën maqedonase, ndërsa të tretën ai foli në shqip, i provokuar pikërisht nga disa individë nga Bullgaria fqinje të cilët me siguri treguan se ata do të bënin një unifikim të gjuhëve tona, që sigurisht nuk është aspak e vërtetë. Ne kemi gjuhë të ngjashme, por të ndryshme dhe të njohura ndërkombëtarisht. Nuk do të kërkoj përgjegjësi pasi pres pikërisht nga Xhaferi të sqaroj atë që ka ndodhur atje pasi ai është një nga mbrojtësit kryesor të kushtetutës së Maqedonisë së Veriut”, tha Zoran Zaev.

Fjalimi në gjuhën shqipe i kryetarit të Kuvendit, ka nxitur reagime të shumta, ndërsa VMRO DPMNE-ja dhe  “E Majta”, ka dorëzuar një interpelancë për punën e Xhaferit, pasi pretendojnë se duke folur shqip në Komitetin për Punë të Jashtme në Parlamentin Evropian, ai ka shkelur kushtetutën dhe ligjin për përdorimin e gjuhës maqedonase.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

VIDEO/Rama i shpalli ‘luf*ë të hapur’, Peleshi shfaqet me Dritan Lelin në Vlorë

Situata me zjarret është përkeqësuar gjatë ditëve të fundit. Flakët kanë mbërritur edhe në zonat e banuara, duke ndezur sinjalin SOS në Gjirokastër, Dukat,...

Verbëria e rutinës së dorëzimit të përditshëm

Nga: Agim Baçi Shpesh njerëzit tregohen të verbër, ose bëjnë sikur!”, tha shkrimtari portugez Jose Saramango në ceremoninë e marrjes së çmimit “Nobel” në vitin 1998, duke...

Humbi jetën mes flakëve/ Shoku i viktimës: Nuk kishim zjarrfikëse

Detaje të reja të rënda kanë dalë në dritë lidhur me ngjarjen e rëndë ndodhur dje në fshatin “Asim Zeneli” në Gjirokastër, ku mbeti...

E vr*u për pronën/ “I trembem hakmarrjes”, vëllai i vras*sit kërkon mëshirë

Pak ditë më parë, një sherr mes kushërinjve për pronën në Lushnje përfundoi me një të vrarë. Autori i krimit, Kastriot Hasalla pritet të...

‘Cënoi besimin e publikut’, KPA shkarkon prokurorin e Krimeve të Rënda

Kolegji i Posaçëm i Apelimit (KPA), shkarkoi nga detyra prokurorin e Krimeve të Rënda Besim Hajdarmataj. Në vendim thuhet se Hajdarmataj ka cënuar besimin...