E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
5.5 C
Tirana

“Financon politikat e majta në Shqipëri dhe Maqedoni”, nis hetimi për George Sorosin

Ka nisur hetimi ndaj miliarderit George Soros dhe Fondacionit të quajtur “Për një shoqëri të hapur”. Sipas mediave të huaja , gjyqësori njoftoi sot se Organizata për Lirinë e Informacionit (FOIA) ka ngritur padi kundër Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) për të dhënat lidhur me financimin e tyre nga aktivitetet politike të “Fondacioneve të Shoqërisë së Hapur Soros” në Rumani dhe Kolumbi.

Duket se Soros akuzohet se ka sjell paratë në Shqipëri përmes USAID dhe më pas  ka mbështetur politikat e majta.

Akuzat kanë të bëjnë lidhur me dyshimet dhe transaksionet që kanë kaluar nga Departamenti Amerikan i Shtetit drejt fondacionit të miliarderit, fonde këto që dyshohet të kenë kaluar përmes USAID dhe që janë përdorur në mbështetje të politikave dhe interesave të miliarderit, në vende të ndryshme të botës.“Është koha që amerikanët të lejohen të shohin dokumentacionin e Departamentit të Shtetit në lidhje me financimin publik të Fondacioneve të Shoqërisë së Hapur Soros,” tha Presidenti i Gjyqësorit Tom Fitton-raporton canadafreepress.com

“Miliarderi George Soros ka nevojë për zero ndihmë nga taksapaguesit për të promovuar agjendën e tij të largët jashtë shtetit” shtoi ai. Mediat e huaja, theksojnë se pjesë e këtij hetimi pritet të jenë edhe vende si Maqedonia dhe Shqipëria, për të cilat prej kohësh ka dyshime të forta për ndikim të Soros në politikbërjen e dy vendeve të Ballkanit.

Ish-Kryeministri i Maqedonisë Nikola Gruevski kërkoi një “de-sorozim” të shoqërisë në Maqedoni. Në shkurt të 2017-ës, u raportua se qeveria e SHBA ka shpenzuar në heshtje miliona dollarë nga taksat e qytetarëve,  për të destabilizuar qeverinë e zgjedhur në mënyrë demokratike, në qendrën e djathtë në Maqedoni në bashkëpunim me George Soros.

Lexo edhe :   "Tërmet në Ballkan"/Bashkimi Shqipëri-Kosovë, alarmohet Rumania
Lexo edhe :   Po vjen acari në Shqipëri, nesër temperatura -4 gradë celcius

Për Shqipërinë, dyshimet janë ngritur se paratë e shtetit amerikan, kanë shkuar përmes USAID, për të ndikuar në mbështetje të interesave të ngushta të miliarderit me politikat e majta në vendin tonë. TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Po vjen acari në Shqipëri, nesër temperatura -4 gradë celcius

Ditën e mërkurë, në vend parashikohet të qarkullojnë masa ajrore të ftohta në orët e mëngjesit. Moti parashikohet me kthjellime dhe alternime vranësirash deri...

Kledi jashtë shtëpisë së “Big Brother”: Donaldi dhe Beatrixi po bëjnë lojë

Donaldi dhe Beatrix po komentohen nga banorët brenda shtëpisë së “Big Brother”, për shkak të shkëndijave që ata kanë dhënë për njëri-tjetrin. Kledi Hysa...

Greqia shpërndan testime falas për Krishtlindje

Greqi ka ndërmarrë masa të reja kundër koronavirusit për Krishlindjet. Qeveria do të ofrojë teste pa pagesë, në dispozicion të qytetarëve. Testet, në kuadër...

Basha si mëkatari i pakicës së ndritur

Nga: Andi Bushati Mënyra se si Lulzim Basha po e zhvillon betejën brenda forcës së tij politike po përçon mesazhin më të keq të mundshëm...

Varianti Omicron në Holandë, më herët se sa mendohej

Varianti i ri Covid-19, Omicron, ishte i pranishëm në Holandë më herët se sa mendohej më parë, thonë zyrtarët. Ai u identifikua në dy mostra...