E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Familjarët e kërkonin prej muajsh, rumunen e gjejnë të varrosur nën çimento

Komuniteti lokal i Kyparissia në Greqi është tronditur nga rasti i gjetjes së një kufome në çimento. Sipas ERT, pronarët e shtëpisë, të mërkurën në mëngjes vunë re një ngjyrë të ndryshme të çimentos në një moment dhe zgjuan kuriozitetin e tyre. Pasi gërmuan, u gjendën para një skene të tmerrshme.

Sipas ‘eleftheriaonline.gr’, partneri i 42-vjeçares rumune Monica Gius, e cila ishte zhdukur që nga shkurti i kaluar, po qëndronte në këtë shtëpi disa kohë më parë dhe para se të nisej për në Rumani.

Ka indikacione të forta se trupi i përket 42-vjeçares që jetoi në Kyparissia për 20 vjet.

Misteri i zhdukjes së 42-vjeçares rumune

Personi i zhdukur, me origjinë nga Rumania, Monica Gius, ka jetuar në Kyparissia për njëzet vitet e fundit. Ajo punonte si pastruese, duke u kujdesur për të moshuarit, por kohët e fundit ishte e papunë dhe kishte probleme shëndetësore. Gjurmët e saj u zhdukën papritur në shkurt, pa e ditur askush ditën e saktë. Zhdukja e saj u vu re nga të afërmit katër muaj më vonë. Monica, siç raportohet në emisionin “Drita në Tunel” e cila merrej me këtë çështje, shpesh përjetonte dhunë në familje nga ish-burri i saj.

Djali i saj i madh, i cili jeton në Angli, u ankua se burri e dërgoi atë në spital me një krah të thyer. Kur Monica u zhduk, partneri i saj i ri u tha disa prej miqve të tij se ai do të largohej për në Rumani, për një punë më të mirë. Gjatë emisionit live, Angeliki Nikolouli bisedoi me partnerin e personit të zhdukur në Rumani. Ai tha se Monica “jeton” dhe sugjeroi disa njerëz të tjerë, të cilët me siguri e dinë se ku është.

Kushëriri i gruas së humbur, bëri deklaratën e zhdukjes në policinë greke.

“Motra e saj, e cila jeton në Itali, më telefonoi për të më njoftuar se ajo ishte zhdukur që nga shkurti. Për njëzet vitet e fundit ai jetoi në Kyparissia. Askush nuk ishte i interesuar dhe nuk donte të ndërhynte sepse kishin frikë. Jeta e saj nuk ishte e lehtë, ajo u abuzua nga burri i saj dhe u detyrua të divorcohej prej tij. Në këtë proces, ajo hyri në një lidhje me një nga bashkatdhetarët e saj, ku ai gjithashtu e trajtoi atë me dhunë. Unë besoj se Monica nuk është gjallë. “Le të flasin ata që dinë, nga çfarë kanë frikë?”, pyeti ai duke folur për “Drita në Tunel”.

Në të njëjtën kohë, më i madhi nga tre fëmijët e Monica Gius, kishte folur në “Drita në Tunel”. “Ata i panë mbrëmë së bashku dhe më pas ai u nis për në Rumani. Ai tha se do të shkonte në punë. “Por nëna ime nuk ka shanse të largohet nga Greqia me të, sepse ajo nuk ka letra prej vitesh”, përfundoi ai.

Burimi i lajmit: protothema. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...