E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Facebook dhe Instagram sjellin opsione të reja për përdoruesit

Platformart sociale Facebook dhe Instagram njoftuan planet për të lejuar përdoruesit të ndalojnë së shfaquri pëlqimet e grumbulluara nga postimet, duke i lejuar njerëzit të zgjedhin statusin përmes miratimit të të tjerëve.

Të dyja kompanitë gjigande të rrjeteve sociale kanë vendosur t’i lejojnë përdoruesit  shmangien e butonit “like”, shkruan TechXplore.

“Njerëzit do të jenë në gjendje të vendosin nëse duan të shohin pëlqimet apo jo,” -tha shefi i instagramit Adam Mosseri në një konferencë.

Sipas Mosseri-t, mjetet që u shtohen shërbimeve do të lejojnë përdoruesit të çaktivizojnë butonin”like” në postimet individuale ose në të gjitha. Instagrami është munduar duke i lejuar përdoruesit të fshehin numërimet e pëlqimeve.

Facebook tha se ka punuar me ekspertë për të kuptuar se si ndryshimet e modelit siç është ajo që testohet në Instagram mund të mbështesin mirëqenien e përdoruesve ndërsa sigurojnë kontroll mbi mënyrën se si ata angazhohen me shërbimin.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

”Shpresoj të mos jetë si Trump”/ Putin flet për Biden para takimit në Gjenevë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin shpreson se homologu i tij amerikan, Joe Biden, do të jetë më pak impulsiv se paraardhësi i tij, Donald...

Të shtëna me armë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...