E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Euro 2020/ Italia kampione e Europës, e vendosi Donaruma

Nga Uembli Italia kthehet si kampione Europe. Italianët ia dolën me penallti të fitojnë turneun, me Donarumën që bëri heroin.

Anglia e nisi mirë dhe e gjeti veten në avantazh pas dy minutash. Dy mbrojtësit e krahut krijuan një gol që e vuri në gjumë Anglinë. Ishte Bonuçi që barazoi më pas në të dytën duke përfituar nga një top i palarguar nga zona e vogël e “tre luanëve”.

Shtesat prodhuan shumë pak, për të mos thënë asgjë. Në fund, trajneri i Anglisë Sauthgejt fut në lojë Rashford dhe Sanço për t’i pasur gati për goditjet e penalltive, dhe ishin pikërisht ata të dy që humbën nga një penallti.

Kronologjia

23:55- Italia fiton Europianin me 11-metërsha. Ky është trofeu i 2të kontinental për ta.

Beloti humbi penalltinë e dytë për Italinë, Rashford të tretën e Anglisë. Më pas Donaruma i priti penalltinë Sanchos. Jorginjo e humbi gjithashtu. Në fund Donaruma priti goditjen e Saka dhe çoi në delir kombin e tij.

23:40 Mbyllet 120 minutëshi i lojës. Rradha e penalltive.

23:20 Mbyllet pjesa e parë e shtesës. Rezultati 1-1.

23:00-Në Uembli është mbyllur koha e rregullt e finales së Europianit. Anglia udhëhoqi fillimisht që nga minuta e dytë. Goli erdhi pasi krosimi i mbrojtësit të djathtë Trippier gjeti të lirë në shtyllën e dytë, mbrojtësin e majtë Luke Shaw.

Në pjesën e dytë Italia gjeti forca dhe barazoi me Bonuccin në të 65-tën.

*Minuta 1:57 – Goli i Luke Shaw ishte goli më i shpejtë ndonjëherë në finalen e Kampionatit Evropian, si dhe i pari i tij për ekipin kombëtar të Anglisë.

Formacionet zyrtare:

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

Presidenti Joe Biden po u kërkoi punonjësve të qeverisë federale të dëshmojnë statusin e tyre të vaksinimit. Të pavaksinuarit do të duhet të mbajnë...

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

Vrasja e kushëririt/Autori: Unë kam qëlluar, të lirohet nipi dhe vëllai

Në njoftimin zyrtar nga policia u tha se shtetasi Kastriot Hasalla u vetëdorëzua, për vrasjen e Romeo Hasalla, 30-vjeç, dy ditë më parë. Po...