E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Euro 2020/ Itali-Uells, 18:00, Mançini me rrotacion, Verrati pritet titullar

Dy fitore në Romë rezultuan në kualifikimin e Italisë si dhe zgjatjen e serisë së tyre të fitoreve rradhazi në dhjetë, ndërsa sonte mund të arrijë 30 ndeshje radhazi si e pamposhtur. Fitorja hipotetike sonte ndaj Uellsianëve do të garantonte vendin e parë. Uellsi udhëton në Itali pasi la marrë katër pikë nga dy ndeshjet e tyre në Baku dhe një barazim tjetër do të siguronte kalimin e grupit pavarësisht nga rezultati tjetër. Nga ana tjetër një fitore ndaj Italisë do ta nxirrte ekipin uellsiian të parin në Grupin A.

Pasi ndryshoi vetëm një lojtar – Alessandro Florenzi i dëmtuaru  zëvendësua nga Giovanni Di Lorenzo nga ndeshja e parë tek e dyta, Roberto Mancini pritet të ndryshojë formacionin e tij në masë për të sjellë rotacion kundër Uellsit. Andrea Belotti dhe Federico Chiesa garojnë për një vend në sulm, ndërsa edhe pse dëmtimi i Giorgio Chiellinit nuk është serioz, mbrojtësi tashmë është përqendruar në fazën e 1/8-ave. Mediat italiane flasin gjithashtu për aktivizimin e Verratit me siguri maksimale sonte.

Domenico Berardi, sulmuesi i Italisë: “Ne kemi shumë mundësi në sulm. Duhet të përpiqemi të japim 100% në çdo ndeshje. Vjen një provë tjetër e rëndësishme [kundër Uellsit] që ne do të synojmë ta fitojmë gjithashtu. “

Formacionet e mundshme:

Italia: Donnarumma; Tolói, Acerbi, Bastoni, Emerson Palmieri; Locatelli, Jorginho, Verratti; Chiesa, Belotti, Bernardeschi

Uellsi: Ward; Roberts, Mepham, Rodon, Davies; Ampadu, Allen; Bale, Ramsey, James; Moore

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lamtumirë doktor!

Nga Dritan Hila Ka kohë që diplomatët amerikanë kanë hequr dorashkat. Jo më larg se dje, ambasadorja e SHBA me një gjuhë cinike iu tha...

Shkelën rregullat kundër Covid, përjashtohen 2 sportistë nga Olimpiada në Tokio

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

117 milionë euro, Manchester City pranë blerjes rekord

Manchester City është shumë afër goditjes së radhës në merkato. Sipas shtypit anglez, mungon shumë pak për arritjen e marrëveshjes për mesfushorin e Aston Villa-s,...

Koronavirusi/ Profesori grek: Do të krijohen më shumë mutacione ngjitëse

Profesori Theodoros Vasilakopoulos në një intervistë për mediat vendase, foli për rrjedhën e pandemisë në vend dhe procesin e vaksinimit ku thotë se ashtu...

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj vendimin e qeverisë për t'i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Deputetja e zgjedhur...