E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

Euro 2020/ Fitorja e Anglisë, në një finale pas 55 vitesh, disa nga reagimet

Ish sulmuesi i Anglisë, Alan Shearer, për BBC: “Çfarë nate, çfarë atmosfere, ishte thjesht një ndeshje fantastike. Këta njerëz bënë më mirë se ne në vitin 1996, arritën diçka që jo shumë njerëz e kanë arritur. Ato ishin kohëra të shkëlqyera, por në fund u eliminuam në gjysmëfinale në penallti. Mendova se do të shkonte në penallti edhe natën e kaluar, por për fat të mirë nuk na i sprovuan nervat, sepse është më lehtë të jesh një lojtar në fushë sesa një tifoz në tribuna”.

Ish portieri i Anglisë Peter Shilton për BBC: “Do të jetë e vështirë, Italianët janë jashtëzakonisht të vështirë për t’u mposhtur, por në shtëpi me tifozët me vete, ne duam dëshpërimisht të fitojmë. Ka të bëjë me shfrytëzimin e shanseve dhe momenteve të vogla në ndeshje. Unë mendoj se ishte një gjë që ishte e dukshme, ne patëm ato momentet tona dhe fatin në kohën e duhur kur na u desh dhe shpresojmë që të vazhdojë kështu sepse edhe kundër Italisë do të na duhet ”.

Henderson mbi finalen e parë të Anglisë pas 55 vjetësh: “Jemi ​​përqendruar plotësisht te e diela, ndeshja më e madhe e jetëve tona. Ne duhet të përpiqemi t’i bëjmë të gjithë të lumtur përsëri në këtë stadium dhe në këtë vend. Një mundësi e madhe për ne si grup, si komb dhe do të japim absolutisht gjithçka.

Reaguam shumë mirë dhe arritëm të ktheheshim në lojë mjaft shpejt, dhe prej andej shkuam nga forca në forcë. Pra, ky ishte një moment kyç në lojë, reagimi ndaj golit, por mendoj se ia dolëm me sukses”.

Mbi faktin që Anglia arrin finalen e parë të një Europiani: “E pabesueshme. Ishte një natë e pabesueshme për djemtë, për të gjithë të përfshirët, për kombin. [Ne] shkaktuam një buzëqeshje të madhe në fytyrat e të gjithëve. Mendoj se tifozët ishin të pabesueshëm sonte, ishin fantastikë. Ata na drejtuan, veçanërisht në kohën shtesë dhe ne arritëm të gjenim golin e fitores. Një mbrëmje e shkëlqyer në përgjithësi. Shpresojmë të mund të kemi një të diel tjetër të mirë “.

Southgate mbi provën e rradhës së Anglisë: “Ne duhet të kënaqemi pasi jemi në finale, por ekziston një pengesë tjetër e madhe për të fituar. Italia është një ekip shumë i mirë, unë kam menduar për këtë në dy vitet e fundit. Ata janë në gjendje të mirë. Të jashtëzakonshëm dhe kanë mbrojtës luftëtarë të cilët i kanë kaluar të gjitha. Është një ndeshje e shkëlqyer dhe e presim me padurim “.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...