E martë, 26 Janar, 2021
8 C
Tirana

Erdogan: Turqia zhgënjeu ata që e prisnin që të përulej

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka ritheksuar se Turqia nuk synon territorin dhe burimet natyrore të askujt.

Përmes një lidhjeje të drejtpërdrejtë me video në ceremoninë e hapjes së qarkores Amasya, Erdogan sqaroi se nuk do të lejojë që askush t’i cenojë interesat e Turqisë.

“Ne nuk kemi plane për të drejtën, ligjin, territorin, detin dhe burimet natyrore të askujt. Por, ne nuk lejojmë askënd të shkelë mbi të drejtat, ligjin dhe interesin tonë”, tha ai.

Erdogan tha se vendi i tij zhgënjeu ata që prisnin që Turqia “të përulej”. Sipas tij, nëse kishte ndonjë kërcënim ndaj Turqisë, qoftë në Irak, Siri, Libi apo në Detin Egje, Turqia tregoi forcën e saj dhe qëndrimin e vendosur kundër kërcënimeve pa asnjë hezitim.

“Arsyeja pse ata që kundërshtuan me zë të lartë hapat e Turqisë, por nuk mund të arrinin prani në terren, është se ata shohin fuqinë që ka vendi ynë në çdo fushë”, shtoi ai.

Sa i përket qarkores në Amasya, ai tha se do të shkurtojë udhëtimin nga 30-minuta në 7-8 minuta, raporton Anadolu Agency.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosovë: Aprovohet vendimi i KQZ-së, Albin Kurtit i mohohet kandidimi

Paneli Zgjedhor i Ankesave dhe Parashtresave (PZAP), ka refuzuar pjesërisht ankesën e Lëvizjes Vetëvendosje të paraqitur në këtë institucion, pas moscertifikimit të listës së...

A mund të besojmë te zgjedhjet kur s’ka llogaridhënie?

Nga: Agim Baçi Përvoja na kujton një të vërtetë të rëndësishme, që qeveria e përgjegjshme nuk vjen vetëm përmes zgjedhjeve. Ajo vjen së pari përmes...

Gjermani: Teste të shpejta kundër Covid-19 në shtëpi

Një test i thjeshtë e i shpejtë për Covid-19 në shtëpi do t'i bënte shumë gjëra më të lehta dhe mund të ndihmonte në...

Ndihen lëkundje tërmeti në vend

Një tërmet me magnitudë 3.9 ballë i shkallës Rihter ka lëkundur vendin tonë. Sipas asaj që raporton Qendra Sizmiologjike Europiane për Mesdheun, epiqendra e lëkundjeve...

Senati merr zyrtarisht akuzën ndaj ish-presidentit Trump

Senati i Shteteve të Bashkuara ka marrë zyrtarisht akuzën e ngritur kundër ish-Presidenti Donald Trump, i vetmi president në historinë e vendit ndaj të...