E diel, 17 Janar, 2021
-1 C
Tirana

Një i dyshuar me koronavirus futet në Korenë e Veriut, vendi shpall gjendjen emergjente

Koreja e Veriut ka shpallur gjendjen e emergjencës, pasi një person i dyshuar me koronavirus ka hyrë në territorin e vendit.

Sipas Daily Mail, pas rastit të dyshuar me koronavirus, Kim Jong Un ka thirrur një takim urgjent të byrosë politike.

Nëse personi në fjalë do të konfirmohet pozitiv, ky do të jetë rasti i parë me koronavirus në Korenë e Veriut. Deri më tani, zyrtarët e vendit komunist thonë se nuk është regjistruar asnjë rast.

Lideri korean shpalli gjendje emergjente dhe vendosi karantinë në qytetin kufitar, Kaesong, duke thënë se kjo është një situatë kritike, në të cilën virusi i dhunshëm mund të thuhet se ka hyrë në vend.

KCNA raporton se një person që kishte dezertuar në Korenë Jugore tri vjet më parë, është kthyer në vend përmes kufirit të fortifikuar, duke pasur simptoma të ngjashme me Covid-19.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...