E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Episodi/ Kielini kujton momentin me Del Pieron “aty kuptova ç’është Juventusi”

“Shoku i ekipit që më bëri të kuptoj se çfarë do të thotë Juventus ishte Del Piero. Kur fituam kampionatin në Serie B, ai më tha: “Deri tani ka qenë shaka, nga viti i ardhshëm do të jetë e dhimbshme”.

Ne nuk ishim një ekip i shkëlqyer, dhe ai vuajti shumë nga ky fakt. Ai kishte fituar gjithçka në karrierën e tij, por sa herë që humbte ose barazonte ndihej keq.

Një ditë pas barazimit 0-0 me Milanin në San Siro, e gjithë skuadra ishte e lumtur kur u kthyen në dhomën e zhveshjes. Se Milani ishte shumë i fortë dhe ne ishim një ekip i ri. Aleksi ishte nervoz, megjithatë, dhe filloi të shkelmonte gjithçka. Të gjithë e pamë në një mënyrë të çuditshme, përveç Bufonit, i cili na tha: “Lëreni rehat, do t’ mbarojë së shpejti”.

I pakënaqur nga fjalët e Xhixhit, i shkova afër Aleksit dhe e pyeta mbi arsyen e kësaj sjelljeje. Ai nuk m’u përgjigj dhe mendova se mbase isha budalla kur ia bëra atë pyetje. Sidoqoftë, pas dushit, ai e thirri të gjithë ekipin rreth vetes dhe tha: “Kjo lumturia juaj më acaron. Ne nuk mund të jemi të lumtur me një barazim. Duhet të rritemi në mentalitet, sepse një barazim për Juventusin është një humbje. Fiksojeni mirë në kokë.

Atë ditë e kuptova se çfarë do të thotë të veshësh fanellën e Juventusit”.

-Xhorxho Kielini

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Tashmë ka një datë, ja kur do martohet Rudina Dembacaj me Mark Frrokun

Aktorja e njohur e humorit, Rudina Dembacaj, pas shumë aludimesh për një dasmë të mundshme me Mark Frrokun, tashmë ka zbuluar çdo gjë. Një ftesë...

Serbët bllokojnë rrugën, pas vendimit të Kosovës për reciprocitetin e targave

Mëngjesin e sotëm, në pikat kufitare policia e Kosovës u ka hequr targat të gjitha makinave nga Serbia, dhe i ka pajisur me targa...

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...