E diel, 17 Tetor, 2021
17.5 C
Tirana

Ekzekutohet brenda rezidencës private presidenti i Haitit

Presidenti i Haitit, Jovenel Moïse është vrarë në një sulm në rezidencën e tij private. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri i vendit Claude Joseph, me anë të një deklarate për shtyp. Gruaja e Moïse thuhet gjithashtu se ishte plagosur gjatë një sulmi vdekjeprurës në rezidencën presidenciale.

Një deklaratë nga kryeministri i përkohshëm i Haitit, Claude Joseph, tha se sulmi vdekjeprurës ndodhi në orët e para të mëngjesit të së mërkurës. “Një grup individësh që nuk janë identifikuar, disa prej të cilëve flisnin spanjisht, sulmuan rezidencën private të presidentit dhe vranë Kryetarin e Shtetit,” shkroi kryeministri.

Joseph tha se zonja e parë u qëllua gjithashtu, por i mbijetoi sulmit. Ai dënoi “aktin e urryer, çnjerëzor dhe barbar”, dhe bëri thirrje për qetësi, duke shtuar: “Të gjitha masat janë marrë për të siguruar vazhdimësinë e shtetit, dhe për të mbrojtur Kombin. Demokracia dhe Republika do të fitojnë”.

AFP gjithashtu citoi Joseph-in duke thënë se ai ka marrë kontrollin e vendit, dhe duke fajësuar të huajt për sulmin fatal. “Presidenti u vra në shtëpinë e tij nga të huajt që flisnin anglisht dhe spanjisht”, thuhet të ketë thënë ai.

Më herët ka patur trazira në vend. Haiti u trondit nga protesta masive anti-qeveritare, ku me mijëra qytetarë dolën në rrugë në shkurt, për të vënë në dyshim legjitimitetin e presidencës së Moïse.

Vrasja e presidentit vjen pas thellimit të stabilitetit politik dhe ekonomik, dhe një rritje të dhunës së bandave. Qeverisja e tij u përball me shumë akuza për korrupsion, dhe për këtë gjë në vend shpërthyen protestat e dhunshme anti-qeveritare.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...