E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Eksperti i OBSH-së: Bum infektimesh nga Omicron në dy muajt e ardhshëm

Varianti Omicron parashikohet të infektojë më shumë se gjysmën e të gjithë evropianëve në gjashtë deri në tetë javët e ardhshme, tha të martën një zyrtar i Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Rastet rekord të Covid-19 e kanë vënë Evropën nën presion të shtuar këtë dimër, me disa vende që kanë rritur kufizimet dhe të tjera, si Austria, Greqia dhe Italia, kanë shpallur kërkesa të reja për vaksinat.

Dr. Hans Kluge, drejtor rajonal i OBSH-së për Evropën, tha në një konferencë virtuale për shtyp se vendet evropiane dhe të Azisë Qendrore mbeten “nën presion të madh nga Covid-19” në 2022.

“Me këtë ritëm, Instituti për Metrikat dhe Vlerësimin e Shëndetit parashikon që më shumë se 50% e popullsisë në rajon do të infektohet me Omicron në 6 deri në 8 javët e ardhshme”.

Nga Evropa në SHBA, rastet me Covid tek fëmijët janë në rritje. Shkollat ​​nuk janë të përgatitura.

Ai u bëri thirrje vendeve që nuk janë prekur ende, “të mandatojnë përdorimin e maskave me cilësi të lartë në mjedise të mbyllura, dhe të sigurojnë që individët e cenueshëm të kenë akses në to” për shkak të variantit shumë të transmetueshëm Omicron.

Ai shpjegoi se Evropa duhet të shohë ende ndikimin e plotë të variantit në vendet “ku nivelet e marrjes së vaksinimit janë më të ulëta” dhe ai është “thellësisht i shqetësuar” për Omicron që rritet në Evropën Lindore ku “ne do të shohim sëmundje më të rënda tek të pavaksinuarit”.

Vendet e Evropës Lindore kanë disa nga normat më të ulëta të vaksinimit në rajon, pavarësisht nga një bollëk injeksionesh, sipas të dhënave nga Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC), e cila gjurmon vaksinimet në Bashkimin Evropian.

Lexo edhe :   Gjermania regjistron për herë të parë mbi 100 mijë raste të reja me k*ronavirus

Në Bullgari, vetëm 28% e banorëve kanë pasur dy doza të një vaksine Covid-19. Në Rumani, kjo shifër është në 40.5%, sipas të dhënave të ECDC.

“Për vendet që nuk janë goditur ende nga rritja e Omicron, ekziston një dritare mbyllëse e mundësive për të vepruar tani dhe për të planifikuar për situatat e paparashikuara”, paralajmëroi Kluge.

Lexo edhe :   Gjermania regjistron për herë të parë mbi 100 mijë raste të reja me k*ronavirus

Kluge përdori shembullin e Danimarkës, ku tha se rastet e Omicron kishin “shpërthyer” javët e fundit. Shkalla e shtrimit në spital për danezët e pavaksinuar ishte gjashtë herë më e lartë se për ata që ishin vaksinuar plotësisht gjatë javës së Krishtlindjes.

Thirrjet e Kluge vijnë ndërsa autoritetet e tjera shëndetësore konsiderojnë forcimin e udhëzimeve të tyre të maskave, për të ndihmuar në trajtimin e Omicron. Të hënën, Washington Post raportoi se Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve po shqyrtonin rekomandimin e maskave N95 ose KN95 për ata që mund t’i përdorin ato.

Burimi i lajmit: CNN. Pershtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...