E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Dërgoi trupa në Kazakistan, Putin bën lëvizjen e radhës

Forcat e udhëhequra nga Rusia do të fillojnë të tërhiqen nga Kazakistani brenda dy ditësh pas stabilizimit të kombit të Azisë Qendrore pas trazirave serioze, tha presidenti të martën.

Në një video-telefonatë me parlamentin pas rrëzimit të asaj që ai e quajti një tentativë për grusht shteti, presidenti i Kazakistanit Kassym-Jomart Tokayev emëroi një qeveri të re të kryesuar nga nëpunësi publik i karrierës, Alikhan Smailov.

Në atë që dukej si përpjekja e tij e fundit për t’u distancuar nga paraardhësi i tij, Tokayev tha se pakënaqësia publike për pabarazinë e të ardhurave ishte e justifikuar dhe se ai donte që bashkëpunëtorët e Nursultan Nazarbayev, ish-presidentit, të ndajnë pasurinë e tyre.

Shumë analistë të Azisë Qendrore besojnë se lufta e brendshme brenda klanit midis elitës mund të ketë luajtur një rol të madh në atë që ishte dhuna më vdekjeprurëse në 30 vitet e pavarësisë së ish-republikës sovjetike nga Moska.

Ndërsa protestuesit dogjën ndërtesat në qytetin më të madh Almaty javën e kaluar, Tokayev tha se ish-udhëheqësi Nazarbayev po largohej nga posti i tij, si kreu i Këshillit të Sigurimit të fuqishëm. Nazarbayev, 81 vjeç, i cili drejtoi vendin për gati tre dekada dhe mbështeti Tokayevin si pasardhësin e tij, që atëherë nuk është paraqitur publikisht.

Falë Nazarbayev, “një grup kompanish shumë fitimprurëse u shfaqën në vend si dhe një grup njerëzish të pasur edhe sipas standardeve ndërkombëtare,” tha Tokayev në parlament. “Unë mendoj se është koha që ata të paguajnë detyrimet e tyre ndaj popullit të Kazakistanit dhe t’i ndihmojnë ata në mënyrë sistematike dhe të rregullt”.

Ai nuk dha emra, por lista e njerëzve më të pasur të Kazakistanit përfshin disa anëtarë të familjes së gjerë të Nazarbayev, duke përfshirë vajzën e tij Dinara me burrin e saj dhe një vjehërr të nipit të ndjerë të ish-presidentit.

Lexo edhe :   “Përplasja me Rusinë”, Blinken mbërrin në Ukrainë

Tokayev tha se sistemi financiar dominohej nga grupe të mëdha biznesi, “bazuar në parimin “gjithçka për miqtë dhe ligjet për të gjithë të tjerët”.

Ai foli për nisma për të ngushtuar hendekun e pasurisë, për të rritur taksat në sektorin e minierave dhe për të eliminuar parregullsitë në prokurimet shtetërore dhe zonat ku bashkëpunëtorët e Nazarbayev kanë interesa biznesi.

Lexo edhe :   “Përplasja me Rusinë”, Blinken mbërrin në Ukrainë

Tokayev sulmoi gjithashtu zyrtarët e sigurisë, duke i akuzuar ata se kishin braktisur postet e tyre dhe duke i lënë protestuesit të kapnin armë dhe dokumente të ndjeshme.

Ai ka fajësuar për dhunën radikalët dhe “terroristët” islamikë, të trajnuar nga jashtë. Ai tha të martën se Komiteti i Sigurisë Kombëtare, pasardhësi i Kazakistanit i KGB-së Sovjetike, jo vetëm që e kishte humbur kërcënimin e afërt, por kishte dështuar të vepronte siç duhet gjatë trazirave. Në disa qytete, zyrtarët e saj kishin braktisur ndërtesat dhe kishin lënë pas armë zjarri dhe dokumente të klasifikuara, tha ai.

Burimi i lajmit: REUTERS. Pershtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...