E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
2 C
Tirana

Eksperti i ekonomisë: Ja çfarë problemesh mund të sjellë rritja e pagës minimale

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Tre javë në spital, COVID 19 i merr jetën trajnerit 61-vjeçar

Pandemia ka njohur një shtrirje të madhe në botën e sportit. Përpos lojtarëve të infektuar, koronavirusi ka marrë shumë jetë. Për fat të keq,...

Eksperti i ekonomisë Adrian Civici shprehet se në Shqipëri varfëria është e shpërndarë gjerësisht. Në këto kushte, sipas tij, rritja e pagës minimale do të shkaktojë një sërë problemesh në funksionimin e vendit.

Ndër të tjera, Civici nënvizoi që duhet gjetur një ekuilibër më i drejtë midis zgjerimit dhe influencës së politikave sociale, me ndërhyrjen sa më minimale në mënyrën si funksionon ekonomia dhe tregu.

“Natyrisht ne e kemi të domosdoshme rritjen e pagës minimale edhe për të luftuar varfërinë që vërtetë nuk e kemi shumë të thellë deri afër mizerjes por e kemi një varfëri të shpërndarë gjerësisht, dhe në këto kushte rritja e pagës minimale është baraz me tejkalimin e minimumit jetik dhe garantimin e një konsumi ku çdo njeri të paktën të ketë atë dinjitetin minimal për të jetuar. Por nga ana tjetër ka një sërë faktorësh ekonomik që rritja e pagës nëqoftëse bëhet në mënyrë mekanike dhe thjeshtë si vullnet politik do sjellë shumë shqetësime në funksionimin e vendit. Po marr vetëm një shembull shkurt; Ne kemi 100.000 punëtorë në industrinë me fasonë të cilët luajnë më marzhe shumë të vogla fitimi sepse përdorin koston e ulët të fuqisë puntore, nëse ne ndërhyjmë natyrisht është shumë mirë për ata puntorë por gjithë ky sektor rrezikohet.

Eksperienca e vendeve të ndryshme është e një natyre tjetër, mund të mos prekësh nivelin e pagave që mos të cënosh funksionimin e lirë dhe normal të tregut, pra me paketa të veçanta mbështetëse për kategori të ndryshme sociale, natyrisht që duhen kompesuar por ndërhyrja me urdhër me vullnet politik për pagën minimale natyrisht është diçka që e kanë bërë dhe e bëjnë edhe shumë vende të tjera por aq sa fitojnë një grup aq humbet dhe buxheti se bëhet një lloj kosto”, tha Ardian Civici në “Rtv Ora”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Uzuni nuk ia del të ndalë Ronaldon, PSG, Lacio dhe Dortmund bëjnë detyrën

Mbyllen ndeshjet e mbrëmjes së sotme në Ligën e Kampioneve. Ferencvaroshi i Myrto Uzunit, ishte pranë një barazimi historik ndaj Juventusit në Torino, por...

Në gjendje të rëndë prej 2 ditësh, Covid-19 i merr jetën mjekut nga Dibra

Humbje e rëndë për qytetarët dibranët, të cilët kanë shprehur trishtim të madh, pasi mësuan ndarjen nga jeta të mjekut, Ibrahim Kaziu. I ndjeri, 68...

Avokati i Gykatës Speciale: Procesi gjyqësor në Hagë mund të zgjasë 10 vjet

Avokati i Gjykatës Speciale, Taulant Hodaj është shprehur se gjykimi i ish-krerëve të UÇK-së mund të zgjasë deri në 10 vjet. Në një intervistë që...

Dritë jeshile për Francën/ Macron: Më e keqja e valës së dytë kaloi

Presidenti i Francës, Emanuel Macron, ka thënë se më e keqja e pandemisë së koronavirusit ka mbaruar. Në një deklaratë për mediat, ai ashtë shprehur...

Kryemadhi: E kam kaluar koronavirusin, as nuk e kuptova fare

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi e ka pranuar për herë të parë se ka kaluar Covid-19. E ftuar në “Open”, Kryemadhi tha se në momentin...