E diel, 29 Nëntor, 2020
17 C
Tirana

Ekzekutimi i rojes së pyllit, policia merr në pyetje dëshmitarët

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Infermierja pranon se gënjeu për kontrollin e Maradonës, çfarë thonë hetuesit

Diego Armando Maradona u nda nga jeta për shkak të një arresti kardiak. Shumë është aluduar për ndarjen nga jeta, dhe se sa është...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

Mbrëmjen e 18 dhjetorit, në një pyll në afërsi të Liqenit të Badovcit, është gjetur një trup i pajetë. Pas hetimeve të policisë u kuptua se bëhej fjalë për rojën e pyllit, Nazmi Rarustemi, punëtor i Inspeksionit të Prishtinës. Në trupin e pajetë të Rrustemit u gjetën shenja nga arma e zjarrit, ndërkaq ende nuk dihen rrethanat e vrasjes së tij. Policia ka nisur intervistimin e dëshmitarëve lidhur me rastin, shkruan Gazeta Express

Kishte dalë në zonën të cilën e ruante zakonisht, por mbrëmja e së mërkurës ishte fatale për rojën e pyllit, Nazmi Rrustemi, që ishte njëri prej inspektorëve më të vjetër të Komunës së Prishtinës.

Në vendin e tij të punës, 63-vjeçari nga fshati Keqekollë e Prishtinës, u qëllua për vdekje me armë zjarri.

Vetura e tij e punës ishte gjetur pak metra larg vendit ku ishte gjetur i vdekur Rrustemi.

E shkaqet e vrasjes së 63-vjeçarit janë ende të panjohur. Ndërkaq hetimet lidhur me vrasjen e Rrustemit janë ende në fazën fillestare.

Këtë e ka bërë të ditur për Gazetën Express Zyra për informim e Drejtorisë së Policisë në Prishtinë.

“Rasti është në fazën fillestare. Ka filluar intervistimi i disa personave në cilësinë e dëshmitarëve. Po punojmë me Prokurorinë për të zbardhur rastin”, thuhet në përgjigjen e zyrës për informim.

Si ndodhi e tërë ngjarja

Fillimisht, lajmin e gjetjes së një trupi të pajetë në rrethana të panjohura, e kishte konfirmuar policia.

“Mund të ju konfirmoj që me datë 18.12.2019, rreth orës 21:50, në një distancë nga rruga Graçanicë – Gjilan, në pyll është gjetur një person vdekja e të cilit është konfirmuar nga ekipi i ambulancës. Njësitet policore janë duke ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme për të hetuar dhe sqaruar rrethanat e këtij rasti”, ka thënë zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha.

Ndërkaq, Prokuroria Themelore e Prishtinës, të enjten ka bërë të ditur për Express se dyshimet e para nga vendi i ngjarjes janë se Rrustemi është vrarë me armë zjarri.

“Në trupin e tij ka pasur plagë të cilat dyshohet se janë shkaktuar nga arma e zjarrit. Me urdhër të prokurorit, trupi i pajetë është dërguar në Institutin e Mjekësisë Ligjore për Obduksion”, ka thënë zëdhënësja e Prokurorisë Themelore të Prishtinës, Laureta Ulaj.

Ndërkohë Policia e Kosovës përmes raportit 24 orësh e kishte konfirmuar zyrtarisht se bëhet fjalë për vrasje.

“Fshati Mramor, Prishtinë 18.12.2019-19:00. Raportohet se është gjetur pa shenja jete në pyll viktima mashkull K-Shqiptar. Vdekjen e viktimës e ka konstatuar mjeku kujdestar ku shihet se viktima është qëlluar me armë zjarri. Në vendngjarje kanë dalë njësitë përkatëse dhe prokurori publik”, theksohet në raportin e policisë.

Gjatë të enjtes, në vendin e ngjarjes kanë dalë zyrtarë të forensikës si dhe të Policisë së Kosovës, për të bërë të gjitha analizat e nevojshme lidhur me rastin.

Për vrasjen e inspektorit të Komunës së Prishtinës, të enjten ka reaguar edhe i pari i kryeqytetit, Shpend Ahmeti.

Përmes një statusi në Facebook, Ahmeti iu ka bërë thirrje institucioneve të drejtësisë që të zbardhet rasti dhe kryesit e veprës të sillen para drejtësisë.

“Mbrëmë Drejtoria e Inspeksionit është lajmëruar se është gjetur vetura e braktisur/hapur e njërit prej inspektorëve më të vjetër të pyllit të Komunës së Prishtinës N. Rr. në afërsi të Badovcit. Fatkeqësisht, pas arritjes së policisë është gjetur edhe trupi i pajetë i të ndjerit, i vrarë me armë zjarri, në zonën që e ruante si roje pylli. Nga Policia kërkojmë që sa më parë të zbardhet rasti dhe kryesit e veprës të sillen para drejtësisë. Ky rast edhe njëherë dëshmon rrezikun me të cilin përballen Inspektorët e Komunës”, ka shkruar Ahmeti.

63-vjeçari Nazmi Rrustemi, baba i katër fëmijëve, është varrosur të premten në varrezat e fshatit Keqekollë të Prishtinës./GazetaExpress

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

‘S’jemi të pavarur dhe as të çliruar, 5 miliarderë na kanë marrë peng’

Politogolu dhe analisti Afrim Krasniqi, ndryshe nga atmosfera festive gjatë këtyre dy ditëve ka dalë me një gjykim ndryshe. Përmes një postimi në Twitter,...

Busti i Skënderbeut/Spahiu: Kanë ëndërruar që të jetë më i gjatë se Rama

Dje në Prizren u inaugurua shtatorja e bronztë e “Gjergj Kastriotit- Skënderbeu”. Në Ditën e Flamurit, ditëlindjen e komandantit “Adem Jashari”, dhe daljen e...

Grabitje në 60 sekonda/Minorenët bëjnë namin, policia merret me gjobat

Në kohën kur Policia e Shtetit ka dalë në terren e merret me personat të cilët nuk janë të pajisur me maskat anti-Covid, nga...

Mbrëmë u shfaq në emisionin e Luana Vjollcës, këngëtarja: Jam infektuar

Këngëtarja Manjola Nallbani ka rezultuar pozitive me koronavirus. Ajo ka qenë e ftuar mbrëmjen e djeshme në “Shiko kush luan”, por ka sqaruar se...

Rusja “përplas” në tokë burrin 240 kilogramë (FOTO-VIDEO)

Ndonjëherë përmasat trupore nuk kanë rëndësi, dhe këtë e ka dëshmuar shumë mirë një femër e cila ka hedhur në tokë burrin që peshon...