E enjte, 20 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Eksperti: Dëmet e shkaktuar në uzinën e Ballshit shkojnë në 780 milionë euro

Prej dy vitesh, uzina e përpunimit të naftës në Ballsh nuk është në gjendje pune.

Nga viti 2018, e deri më tani punonjësit e kësaj uzine nuk kanë marrë pagat dhe janë futur në grevë urie.

Për ekspertin e ekonomisë, Fatos Çoçoli dëmet e shkaktuar nga uzina e Ballshit janë tepër të mëdha. Sipas tij, shuma shkon në rreth 780 milionë euro.

”Me një përllogaritje të përafërt, sipas një raporti, me detyrimet dhe abuzimet e kësaj kompanie qysh me gjendjen e naftës, përllogaritet që të shkojnë në rreth 780 milionë euro dëm.’’, tha Çoçoli në Tempora’.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha pritet me protesta në Laç, ndërhyn menjëherë policia

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, është pritur me protesta në qytetin e Laçit. Simpatizantë të Partisë Demokratike që nuk janë dakord me të, kanë...

Meta ia merr këngës me Bujar Qamilin në Shkodër (VIDEO)

Për pak çaste, kreu i shtetit ka harruar zhvillimet politike, duke iu dedikuar pak vetes. Presidenti Meta ia ka marrë këngës me këngëtarin e...

Përplasja te “5 Maji”, Rama: E mira e përbashkët nuk merret peng nga askush

Dje nisi aksioni për shembjen e banesave në lagjen “5 maji” në Tiranë. Forcat policore rrethuan zonën, pasi një pjesë e banorëve kundërshtuan shembjen...

Donaldi shpallet banori më i padëshiruar në “Big Brother” (VIDEO)

Dje në "Big Brother Vip", banorët zhvilluan një spektakël, ku secili rrëmbeu nga një çmim. Pas spektaklit, Egzona si moderatore i ndau çmimet, ku...

Shpërthimi në Tonga, 500 herë më i fuqishëm se bomba atomike e Hiroshimës

Kombi i vogël ishullor i Tongës humbi një nga ishujt e tij më të vegjël, pasi një shpërthim gjigant vullkanik copëtoi tokën në copa...