E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
11 C
Tirana

Ish-Drejtoresha e Tatimeve, tregon aferën e kompanive me uzinën e Ballshit

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Uzina e përpunimit të naftës në Ballsh është e mbyllur prej dy vitesh dhe punonjësit nuk kanë marrë pagat e prapambetura.

Ata janë futur në grevë urie, dhe thonë se nuk do heqin dorë pa marrë atë që u takon.

Nënkryetarja e LSI-së dhe ish-drejtoresha e Tatimeve, Brisida Shehaj shpjegoi në ‘Tempora’,  mënyrën se si ka funksionuar uzina e Ballshit me kompanitë të cilat e kanë pasur deri më tani nga procesi i privatizimit.

Brisida Shehaj: Flasim për kompani. Marrim ARMO, se më pas erdhi kompania nr. 1 në nëntor si kompani off-shore. Në tetor 2013 e gjej këtë kompani 13 milionë dollarë detyrime. Bëhet një akt marrëveshje kjo shumë zerot. Deri në vitin 2014 kjo kamponi ka operuar shumë mirë edhe për shkak të njerëzve që e drejtonin atë.

Në gusht 2015, ushtrohet një kontroll dhe dalin problematikat. Kapet një shkelje në vlerë 70 milionë euro. Në këto momente që të shkonin në gjykatë, duhet të paguanin principalin.

Këtu krijohet kompania 2. Këta në një moment, për t’i shpëtuar pagesës, hodhën raportin në gjykatë dhe akuzuan tatimet për procedurë. Në shkallë të parë e humbën, ndërsa në shkallë të dytë, ndryshon. Në tetor 2017 kompania 1 kërkon rimbursim për 17 euro. Ngrihet raporti i kontrollit dhe thotë se i takon. 

Në këtë moment ngrihet kompania 2 dhe i thotë se janë palë të lidhura. Ata bëjnë një marrëveshje dhe për herë të parë, kalon gjendja kreditore te kompania 2. Kjo kompania krijon probleme shumë të mëdha dhe stopon punën. Marrin rreth 1.2 miliardë lekë te reja, rreth 12 milionë dollarë.

Ne i drejtohemi me një shkresë ministrit të drejtësisë. E vënë në dijeni se një shoqëri përmbarimore që shoqëria të nxirrej në ankand. Shteti ishte i pari, jo privati. Kallëzohet shoqëria përmbarimore. Bëhet ankandi. Kjo pronë strategjike shitet pa asnjë lekë nga buxheti dhe merret për 18 milionë euro, kur e ka vlerën shumë herë më të madhe. Vetëm taksa janë rreth 300-400 milionë këtu.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kur komunizmi tentoi shkatërrimin e familjes, fëmijët denonconin prindërit

Komunizmi cilësohet shpesh si më i tmerrshëm se fashizmi. Kjo pasi veç terrorit, burgosjeve dhe vrasjeve, synoi të shkatërrojë qelizën bazë të shoqërisë; familjen. Në...

Ministria e Shëndetësisë: Qëndro në shtëpi nëse ke simptoma të gripit

Ministria e Shëndetësisë ka shpërndarë një udhëzues për të gjithë punonjësit që kanë shenja të gripit, duke i kërkuar atyre të punojnë nga shtëpia. “Kufizo...

Vendimi/ Dhunoi arbitrin, Disiplina fal futbollistin lushnjar

Ish-futbollistit të Shkumbinit, Andi Bakiasi, i është hequr me kusht përjashtimi përjetë nga futbolli për dhunimin e gjyqtarit të sfidës së sezonit të kaluar...

Koronavirusi i përkeqëson shëndetin, trajneri i Kukësit niset drejt Turqisë

Për shkak të gjendjes së rënduar të trajnerit të Kukësit prej koronavirusit, është marrë vendimi për ta transportuar drejt Turqisë. Trajneri i Kukësit, Skënder...

Të dashur mjekë!Basha po ju mbron, siç do të mbrohej po të ishte në vendin tuaj

Nga: Mero Baze Një kolege e zyrës së Lulzim Bashës në zyrat e UNMIK në Kosovë, më pati treguar një detaj interesant nga puna e...