E shtunë, 21 Nëntor, 2020
14 C
Tirana

Ekspertët paralajmërojnë qytetet amerikane

Më të lexuarat

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

Ky është qyteti që nuk do e shohë dritën e diellit për 2 muaj

Një qytet në Alaska, i ka thënë ''lamtumirë'' dritës së diellit për dy muajt e ardhshëm. Dielli u ngrit dhe perëndoi në Utqiagvik, Alaska, i...

Vdekja e Sokol Olldashit/Dyshimet që mbeten edhe 7 vite më pas

Sokol Olldashi, një nga ministrat kryesorë të Partisë Demokratike, vdiq mbrëmjen e 20 nëntorit 2013 në një aksident rrugor në aksin Tiranë-Elbasan. Prokuroria e Tiranës...

Basha publikon dokumentin: Në morg, 923 të vdekur nga Covid por u raportuan 509

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka thënë se vdekjet e shkaktuara nga Covid-19 në Shqipëri nuk janë raportuar me vërtetësi. Basha tha se në...

Drejt kaosit: Mbi 800 raste të reja me Covid, 15 viktima

Shqipëria regjistron një tjetër rekord sa i takon të rasteve të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se 836...

Avokatit të Trump-it i del boja e flokëve gjatë fjalimit (FOTO)

Dje presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden sulmoi Donald Trump, për mos pranimin e humbjes së zgjedhjeve të 3 nëntorit, dhe për bllokimin e...

Një tjetër lajm i hidhur/ Aktori i njohur shqiptar humb betejën me virusin

Koronavirusi nuk kursen askënd! Një tjetër humbje e madhe për artin shqiptar, pasi nuk e ka fituar dot betejën me koronavirusin aktori fierak Fatmir...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

“Njerëzit do vdesin”, sizmologu grek parashikon një tërmet të fuqishëm

Në 30 tetor, një tërmet i fuqishëm goditi Detin Egje midis bregdetit turk dhe ishullit grek të Samos, duke shkaktuar një bilanc tragjik. Po...

Kryetari i LSI-së ‘tradhton’ Kryemadhin, jep dorëheqjen nga partia

Kryetari i LSI-së në Laprakë, Gentian Arapi, njofton me anë të rrjeteve sociale se ka dhënë dorëheqjen nga partia e Monika Kryemadhit. Ai rrëfen se...

Ekspertët e grupit të punës në Shtëpinë e Bardhë që menaxhon situatën e krijuar nga pandemia, paralajmëruan se edhe një rritje e vogël e përqindjes së njerëzve që testohen pozitivë për COVID-19 në disa qytete amerikane, mund të nënkuptojnë probleme.

Ata u kërkuan drejtuesve lokalë të qëndrojnë vigjilentë për të shmangur një valë të madhe.

“Ky është një parashikim mbi problemet që kemi përpara”, tha të enjten doktor Anthony Fauci, zyrtari më i lartë i sëmundjeve infektive në vend.

Numri i vdekjeve në SHBA si pasojë e virusit është aktualisht mbi 159 mijë, numri më i lartë në botë, ndërsa janë konfirmuar 4.8 milionë raste të infektuarish prej fillimit të pandemisë.

Të enjten guvernatori i Ohajos Mike DeWine u bë zyrtari më i fundit i lartë, i zgjedhur që rezultoi pozitiv.

Ai tha se nuk kishte simptoma dhe se ishte testuar përpara një takimi të planifikuar me Presidentin Donald Trump.

Komentet zoti Fauci i bëri pasi koordinatorja mbi çështjet e koronavirusit doktoreshë Deborah Birx, identifikoi fusha të reja shqetësuese gjatë një telefonate me zyrtarë shtetërorë dhe lokalë të mërkurën.

Baltimora dhe Atlanta mbeten në një “nivel shumë të lartë” të përhapjes së virusit, po kështu Kansas City, Portland, Omaha dhe Lugina Qendrore në Kaliforni, tha zonja Birx gjatë bisedës telefonike.

Të dhënat e Shtëpisë së Bardhë tregojnë një rritje të vogël në përqindje e testeve pozitive në Çikago, Boston, Detroit dhe Washington.

Ato qytete duhet ta “kapërcejnë” situatën tha zonja Birx. Edhe aty ku shumica e njerëzve po i bëjnë gjërat siç duhet, tha zoti Fauci, ata që nuk mbajnë maska ose që nuk ndjekin udhëzimet për distancimin shoqëror, mund ta mbajnë virusin gjallë.

“Nëse nuk i bëjmë gjërat si duhet të gjithë … do të vazhdojmë të shohim rritje të rasteve në disa nga ato qytete për të cilat po fliste doktoresha Birx”, tha ai, duke përmendur se rritja e numrit të të infektuarve pasohet me shtrime në spital dhe vdekje.

Tenesi dhe Karolina e Veriut raportuan një rritje rekord ditore të numrit të vdekjeve të enjten, 42 dhe 73 raste përkatësisht.

Virusit është përhapur tashmë në komunitetet amerikane, nga bregu në breg, shtyrë pjesërisht nga udhëtimet për pushime verore. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sulmi me gurë ndaj qendrës shëndetësore, vjen lëvizja e radhës nga Manastirliu

Qendra shëndetësore në Elbasan është goditur me gurë, e ndërsa dritaret janë thyer. E rikonstruktuar vetëm dy muaj më parë, konform të gjitha standardeve,...

Kosova regjistron numër rekord të viktimave nga COVID-19

Një tjetër ditë e zezë për Kosovën, e cila duket se ka humbur betejën me koronavirusin. Në 24 orët e fundit kanë humbur betejën...

Përse na duhet shteti dhe jo vetëm tregu

Nga: Irena Beqiraj  Në një fragment tek 12 proverbat e ferrit William Blake thotë “Asnjë zog nuk mund të fluturojë shumë lart nëse mbështetet vetëm...

Pamje të rënda/‘Luftë’ mes grupeve mafioze, 29-vjeçarin e vrasin me shkopinj

Disa pamje të rënda janë bërë virale në rrjet, ndërsa dëshmojnë dhunën makabre të disa personave, ku me shkopinj në duar qëllojnë pa pikë...

E drejta e jetës dhe aborti, vendim shumë i debatueshëm

Nga: Xhezair Zaganjori Muajin që lamë pas, konkretisht më 22 tetor 2020, Gjykata Kushtetuese e Polonisë dha një vendim shumë të debatueshëm lidhur me rregullimet...