E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Ekspertët ngrenë alarmin, ja pse nuk duhen mbajtur maskat me ngjyrë të zezë

Një nga masat e marra që nga fillimi i pandemisë për parandalimin e përhapjes së virusit është mbajtja e maskës.

Tashmë maskat janë kthyer në një domosdoshmëri. Shikojmë se shumë njerëz maskat preferojnë t’i kombinojnë me veshjet e tyre.

Sipas një studimi të publikuar nga DW, maskat e zeza nuk duhet të përdoren. Aryseja që nuk duhet të përdoren ka të bëje me përmbajtjen e tyre.

Ato përmbajnë mbetje të një substance helmuese e quajtur anilinë, dhe kjo substancë përdoret në industrinë e tekstilit për ngjyrosje.

Por, sipas ekspertëve nëse kjo substancë thithet apo krijon kontakt me një pjesë të dëmtuar të lëkurës mund të krijojë probleme në frymëmarrje, dhimbje koke, reaksione alegjike apo dëmtim të syve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pamje të rënda/Përplasen 2 makina, kalimtari që priste në trotuar humb këmbët

Kalimtari që u përplas sot nga një makinë në Tiranë, për fat të keq ka humbur të dyja këmbët. Aksidenti i rëndë ndodhi mëngjesin...

Ne nuk jemi gati për Evropën pa Angela Merkelin

Nga: Mujtaba Rahman “Politico.eu” 2021 është viti kur Evropa do të duhet të mësojë që të jetojë pa Angela Merkelin. Kancelarja gjermane do të tërhiqet...

Rama do fërkojë duart, për sa kohë që opozitarët mbeten pragmatistë

Nga: Ben Andoni Do kishin një zë shumë më të besueshëm për publikun shqiptar nëse do të tregonin se konform programit dhe fizionomive, partitë e...

Vendim i papritur/ Një tjetër konkurrent i “Për’puthen” lë emisionin

Pavarësisht shikueshmërisë dhe suksesit në "Për'puthen", konkurrentët të pakënaqur marrin vendime për të lënë emisionin. Emini nga Kosova, ka marrë vendimin e papritur për tu...

Pse opozita e Albinit, është më pranë fitores se opozita e Lulzimit

Nga: Kreshnik Spahiu Kosova dhe Shqipëria janë në prag të zgjedhjeve parlamentare. Çifti Vjosa dhe Albini ndryshojnë shumë nga Monika dhe Lulzimi? Nëse në Kosovë fitorja e...