E shtunë, 23 Janar, 2021
12 C
Tirana

Ekspertët: Koronavirusi i ri, prezent në Gjermani që nga muaji nëntor

Varianti i ri i koronavirusit i zbuluar në Britani të Madhe, duket se ka qenë i pranishëm në Gjermani që nga muaji nëntor.

Kjo u përcaktua nga mjekët duke kontrolluar mostrat e një pacienti të moshuar i cili kishte ndërruar jetë, njoftoi Die Welt.

Ekspertët në Shkollën e Mjekësisë të Hanoverit kanë qenë në gjendje të konfirmojnë variantin B1.1.7 të virusit në mostrat e marra nga një pacient, i cili kishte sëmundje bashkëkohore, raportoi gazeta, duke cituar shtetin rajonal gjerman të Baden-Württemberg javën e kaluar, i cili arriti me aeroplan nga Britania në Frankfurt më 20 dhjetor.

Udhëtari donte të vizitonte të afërmit dhe ishte pozitiv në testimin e bërë pas arritjes së tij. Anëtarët e familjes e morëb nga aeroporti i Frankfurtit dhe që prej asaj kohe ishte në izolim në shtëpinë e tyre,shkruab Reuters.

Spitali Charite i Berlinit ka konfirmuar gjetjet e para, shtoi raporti. Varianti i ri i koronavirusit, i cili po përhapet me shpejtësi në Britani, mendohet të jetë më ngjitës, por analizat fillestare sugjerojnë se nuk shkakton simptoma më të rënda sesa llojet që deri më tani kanë qarkulluar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...