E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

E rëndë në Korenë e Veriut/ Burri pushkatohet në sy të familjes

Një burrë nga Koreja e Veriut është pushkatuar para 500 njerëzve, pasi autoritetet vensase e akuzonin për shitje të paligjshme të videove muzikzore dhe të filmave.

Autoritetet e cilësuan burrin, mbiemrin e të cilit është Lee, si një “element anti-socialist” për tregtimin e videove që përfshinin drama dhe filma nga Koreja e Jugut dhe ai u vra të enjten e kaluar, shkruan Mirror.

Familja e tij u detyrua të qëndronte në rreshtin e parë të turmës prej 500 personash për të parë ekzekutimin në Wonsan, provinca Gangwon, 40 ditë pasi ai u arrestua.

Lee, ishte një kryeinxhinier në Komisionin e Menaxhimit të Bujqësisë në Wonsan dhe ai u kap ndërsa shiste fshehurazi CD dhe USB me përmbajtje të Koresë së Jugut.

“Ky ishte ekzekutimi i parë në Provincën Gangwon për veprime anti-socialiste sipas ligjit të mendimit anti-reaksionar”, thanë autoritetet e Koresë së Veriut pasi morën vendimin për Lee.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të shtëna me ar*ë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...