E diel, 20 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

E kanë vrarë? Të dhëna tronditëse për ish-shefin e policisë së Malit të Zi

Ish-shefi i anti-drogës në Malin e Zi, Rudolf Dofi Elezoviç ka qënë në kërkim prej datës 27 maj, kur u shpall i zhdukur nga ana e familjarëve të tij. Fati i tij ishte tragjik, ndërsa dje u konfirmua nga autoritetet malazeze se ishte gjetur trupi i pajetë. Anëtarët e policisë kufitare gjetën trupin e pajetë të oficerit të policisë Rudolf Elezoviç në lumin Buna. Ai humbi gjurmët mes kufirit ujor të Shqipërisë me Malin e Zi në afërsi të Pentarit dhe Reçit në lumin Buna, ndërsa ka dyshime se ka bashkëpunuar me trafikantët për lejimin e kalimit të sasive të mëdha të drogës.

“Novosti.rs” shkruan se Rudolf Dofi Elezoviç ka qënë në kërkim prej datës 27 maj, kur gruaja e tij e raportoi atë të zhdukur. Pas përfundimit të autopsisë, u gjet një plumb. Nuk përjashtohet mundësia që ai të jetë vrarë. Rezultatet e para të hetimit mohojnë të gjitha njoftimet e mëparshme të mediave, duke filluar me faktin se ai u largua ilegalisht nga Mali i Zi, për faktin se ai shkoi në Amerikë për të gjetur strehim tek një grup kriminal, anëtarët e të cilit besohet se e kishin ndihmuar. Po sipas të njëjtave burime, Elezoviç nuk kishte armë me vete.

Elezoviç kishte marrë një informacion nga një i afërm i ngushtë se do të ndalohej ditën e fundit të majit, në mënyrë që të merrej në pyetje para Prokurorisë Speciale të Shtetit në lidhje me akuzat e bëra ndaj tij, por edhe kundër disa kolegëve të tij nga Ulqini dhe Tivari. Vetë të dyshuarit do hetoheshin për kontrabandë më shumë se 2.5 tonë marijuanë nga drejtimi i Shqipërisë, përmes territorit të Malit të Zi, në vendet e rajonit dhe më tej në vendet e Bashkimit Evropian.

Lexo edhe :   Pse e eliminuan ish-shefin e anti-drogës? Autoritetet: S’dimë si u vra

Aksioni i arrestimit të grupit kriminal u krye në shkurt, pas dhjetë muajsh monitorimi dhe mbledhjes së të dhënave operative. Gjatë realizimit të këtij veprimi, hetuesit malazezë patën ndihmën e partnerëve ndërkombëtarë dhe duke prerë rrugët e kontrabandës, u gjet dhe u sekuestrua gjysmë ton marijuanë në 11 konfiskime individuale.

I njëjti grup akuzohet për kontrabandë të dy tonë e gjysmë marijuanë. Në këtë rast, Prokuroria ka një dëshmitar bashkëpunëtor, i cili përshkroi në detaje se si funksiononte grupi kriminal, duke vërejtur se Elezoviç dhe kolegët e tij nxorën sasi të mëdha të drogës për para, ndërsa i kapën ato në raste “të vogla” për të treguar sjelljen e pretenduar të suksesshme të operacionit të policisë kundër trafikut të drogës. Një dëshmitar i prokurorisë pretendon se Elezoviç kishte një përqindje të çdo kilogrami që kaloi, të cilën më vonë e ndau me kolegët e tij.

Lexo edhe :   Pse e eliminuan ish-shefin e anti-drogës? Autoritetet: S’dimë si u vra

Elezoviç shërbeu si shef i policisë së Ulqinit për gati gjashtë vjet, deri në vitin 2014, kur u zëvendësua nga Sead Djozovic. Më parë, ai gjithashtu ka punuar për disa vite në pozicione menaxheriale në OB Ulqin.

Presidenti i PzP kujton se 94 kamionë “plastikë” (emri i koduar për cigare) u larguan nga porti i Tivarit në maj, dhe fitimi për kontrabandistët “e panjohur” ishte 9.4 milion euro.

– Në tre muajt e parë të vitit 2021, 200 tonë cigare pa akcizë dhe TVSH u shitën në tregun e zi në Malin e Zi. Paga ishte 10 milion euro, dhe humbja e shtetit ishte 20 milion euro.

Kreu i Lëvizjes për Ndryshime, Nebojsa Medojevic, tregon se mafia e duhanit nga Mali i Zi ka përhapur kaq shumë tentakulat e saj, dhe se “vetëm zyra e prokurorit, policia dhe ANB nuk kanë ide”. /Përshtati: Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...