E mërkurë, 3 Qershor, 2020
23 C
Tirana

E filluan nga zeroja, u bënë milionerë…

Më të lexuarat

“Do të takohemi sërish nesër”, Yuri Kim flet pas konsultimeve me Këshillin Politik

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim ka reaguar për mediat në lidhje me konsultimet e kryera me anëtarët e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Ambasadorja tha...

Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet ka goditur vendin mbrëmjen e sotme. Bëhet me dije se tërmeti me magnitudë 3.2 të shkallës Rihter e ka pasur epiqendrën në...

Me Manastirliun inauguruan COVID-3/ Rama hedh thumbin e radhës: Pyll pa derra nuk ka

Në një konferencë me gazetarët, kryeministri Rama edhe një herë tjetër paralajmëron shqiptarët se virusi nuk ka iku, ndaj në çdo kohë ata duhet...

Mashtroi biznesmenin turk/ Prokuroria kërkon deri në 10 vite burg për Sinan Idrizin

Prokuroria në Turqi ka kërkuar që aksioneri i kompanisë ajrore “Air Albania”, Sinan Idrizi, të dënohet me 3 deri në 10 vite burg për...

Gazetarja nxjerr detaje të rënda: Dy vajza të tjera janë ngacmuar nga roja e shkollës

Duket se përdhunimi i vajzës 15-vjeçare nuk është rasti i vetëm, pasi të njëjtin fat kanë patur edhe dy shoqet e saj. Detaje të...

Meta kthen në Kuvend ligjin ‘Për shërbimet e pagesave’

Presidenti Ilir Meta ka vendosur të kthejë për rishqyrtim në Kuvend ligjin “Për shërbimet e pagesave”. Sipas Metës, një nga arsyet e kthimit të ligjit...

Bylykbashi dhe Vasili bëjnë lëvizjen e radhës

Përfaqësuesit e opozitës, u janë drejtuar selisë blu pak çaste më parë. Oerd Bylykbashi dhe Petrit Vasili do të mbajnë një takim me kryedemokratin...

“Do t’i dalim zot këtij vendi”, Hoti flet për herë të parë si kryeministër

Pas seancës së jashtëzakonshme, kryeministri i ri, Avdullah Hoti, ka thënë se në Kuvend e presin nisma të reja ligjore dhe plot punë. Prioritet...

EMRI/ Hapi zjarr ndaj policisë, efektivët me snajpera rrethojnë banesën në Kamëz

Një person është vetëdorëzuar në polici, pasi hapi zjarr ndaj uniformave blu. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 5., i ishin drejtuar banesës së...

35 fotot që tregojnë anën tjetër të protestës për George Floyd

Prej 8 ditësh tashmë, protesta të shumta kanë shpërthyer në të gjithë SHBA për vdekjen e George Floyd. Qytetet po imponojnë shtetrrethime dhe shtetet...

Sheh dhe dëgjon për shumë njerëz të famshëm dhe të pasur dhe mendon se ata nuk kanë ndjerë kurrë dhembje, apo se nuk kanë dështuar kurrë në jëtë. Në fakt është e kundërta, sekreti qëndron tek këmbëngulja, ata kanë dështuar një herë ose dy herë në jetë, por nuk janë dorëzuar kurrë…Ja dy prej tyre:

Arnold Schwarzenegger, lindur në 1947 në Graz të Austrisë, ishte djali i një babai të alkolizuar, Gustavit që ishte polic dhe nuk e kishte qejf aq shumë Arnoldin sa ç’kishte vëllain e tij më të madh. Është raportuar se Gustavi e rrihte dhe frikësonte Arnoldin pa ndonjë arsye thelbësore. Kur Gustavi vdiq në 1972, Arnoldi refuzoi të merrte pjesë në funeralin e tij dhe nuk mori pjesë as në funeralin e vëllait të tij më të madh që vdiq në një aksident me motor në 1971.

Schwarzenegger shkoi në Shtetet e Bashkuara në 1968, mori shtetësinë amerikane dhe filloi të ndiqte ëndrrat e veta. E gjeti veten në industrinë e filmave në Hollywood. Pjesëmarrja e parë në film i dha “Golden Globe Award for Best Newcomer” për performancën në filmin “Stay Hungry” në 1976. Filma të tjerë përfshijnë “Conan the Barbarian” dhe “The Terminator”.

Në 2003, konkuroi për t’u bërë guvernator i California dhe fitoi. Fitoi përsëri në 2006 dhe la zyrën në 2011 për t’iu rikthyer filmave me “The Expendables 3” në 2014 dhe “Terminator Genisys” në 2015.

Ai është gjithashtu aktivist kundër ngrohjes globale dhe mban fjalime motivuese para miliona njerëzve në botë.

John Rockefeller

John Rockfeller njihet si më i pasuri në historinë moderne. Pasuria e tij neto pothuaj barazohet me atë të mbretit Mansa Musa të Malit, i konsideruar si një nga më të pasurit në historinë e njerëzimit.

Lexo edhe :   Ed Sheeran heq dorë përfundimisht nga muzika! Ja arsyeja
Lexo edhe :   Ed Sheeran heq dorë përfundimisht nga muzika! Ja arsyeja

Rockefeller lindi në 1839 në Richford, New York nga një baba shitës dhe një nënë shtëpiake dhe nuk mbaroi studimet e larta. Mësoi të bënte biznes nga babai i tij William Avery Rockefeller që jepte para me interes. John-it nuk i pëlqente shkollimi dhe pasi mbaroi kolegjin tregtar, ndoqi një kurs tre-mujor për llogaritar.

Kur ishte 31 vjeç, në 1870, themeloi kompaninë e naftës “Standard Oil Company”, që është rafineria më e madhe e naftës në botë dhe zotëron 70 përqind të depozitave të naftës në botë.

Përveç kompanisë së naftës, ai zotëronte 9 banka, 16 kompani hekurudhash, 6 kompani avulloresh, 9 kompani për shit-blerjen e pasurive të paluajtshme dhe 6 kompani të çelikut. Si i krishterë i devotshëm, ai bënte bamirësi duke u dhënë falas njerëzve në nevojë dhe krijoi Fondacionin Rockefeller.

Vdiq në moshën 92 vjeçare duke lënë pas 12 rregulla, midis të cilave edhe këtë: “Nëse je i varfër, fillo të bësh biznes. Nëse nuk ke asnjë qindarkë, duhet të fillosh menjëherë biznesin me gjithë çfarë ke (çfarë mundesh).”/TiranaToday

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I dyshuar si ekstremist/ Ja kush është Ronald Kryemadhi që kërcënoi policinë në Kamëz (FOTO)

Një 35-vjeçar i identifikuar si Ronald Kryemadhi, qëlloi mbi punonjësit e policisë me armë, për shkak se këta të fundit kishin shkuar për të...

Tentuan të grabisin karburantin në Durrës, kapen në Krujë dy të shpallurit në kërkim

Dy të rinj janë arrestuar sot në Krujë, pasi ishin shpallur në kërkim për vjedhje të mbetur në tentativë. Në pranga kanë rënë shtetasit Xh....

Zaida Çobo padit Ardi Veliun dhe kërkon 1 milion lekë dëmshpërblim

Pak ditë më parë, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, shokoi mbarë opinionin publik me një veprim të paprecedentë. Në përpjekje...

Qeveria merr 4 vendime për Rindërtimin/ Ahmetaj: Sot nis programi i granteve për Shijakun

Ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj ka deklaruar se qeveria ka marrë katër vendime për procesin e rindërtimit. Përmes një deklarate për mediat, Ahmetaj bën me...

Dokumenti/ Zbardhet marrëveshja e koalicionit mes LDK-së dhe Listës Serbe

Parlamenti në Kosovë ka votuar qeverinë e re të kryesuar nga Avdullah Hoti i LDK-së, me 61 vota. Për qeverinë e re të Kosovës...
WhatsApp KONTAKTO TT