E enjte, 2 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

E bija me të dashurin vr*t nënën gjatë pushimeve, merret vendimi nga gjykata

Një amerikane e burgosur në vitin 2015 me të dashurin e saj, për vrasjen e nënës së saj, u lirua nga burgu të premten pasi kreu një pjesë të dënimit të saj 10-vjeçar.

Heather Mack u largua nga burgu Kerobokan i Balit, herët të premten. Ajo nuk tha asgjë. Avokati i saj, Yulius Benyamin Seran, i cili nuk u pa me Mack, nuk pranoi të komentojë kur u kontaktua nga Reuters. I arrestuar në vitin 2014 në një rast që tërhoqi vëmendjen globale për shkak të natyrës së tij të frikshme, Tommy Schaefer u dënua me 18 vjet për vrasje me paramendim, ndërsa Mack u dënua me 10 vjet, pasi ndihmoi në vrasje.

Shefi i burgut Kerobokan për gratë e burgosura, tha të premten se Mack-ut iu dha një falje 34-mujore. Ajo tha se Mack ishte fetare dhe merrte pjesë në aktivitetet e modës dhe kërcimit në burg.

Avokati Yulius i tha AFP në gusht se Mack do të deportohej përsëri në SHBA, pas lirimit të saj.

Rasti i Mack dhe Schaefer u hetua nga autoritetet indoneziane për katër muaj, së bashku me Byronë Federale të Hetimit të SHBA-së.

Në vitin 2015, Schaefer, asokohe 21 vjeç, tha në gjykatë se kishte vrarë Sheila von Wiese-Mack në vetëmbrojtje në hotelin St. Regis në Bali, pasi ajo e sulmoi atë sepse kundërshtoi marrëdhënien e çiftit.

Mack ishte 19 vjeç në kohën e dënimit në 2015. Trupi i Von Wiese-Mack u gjet në hotel me mavijosje në krahë dhe gishta të thyer. Dëshmitë e dorëzuara në gjykatë përfshinin pamjet e kamerave CCTV që tregonin Schaefer dhe Heather Mack duke folur me një shofer taksie pasi kishin lëshuar valixhen e gjakosur.

Mack dhe nëna e saj kishin një marrëdhënie të trazuar dhe von Wiese-Mack kishte raportuar shpesh se vajza e saj e goditi dhe e kafshoi, sipas raporteve të policisë të cituara nga mediat e Çikagos.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zbardhet ekspertiza mjekoligjore për vd*kjen e katër rusëve në Qerret

Afro 45 ditë nga humbja e jetës së katër turistëve rusë, Instituti i Mjekësisë Ligjore ka mundur të përcaktojë shkakun fillestar. Katër turistët rusë u...

“Do të të vras, mbys fare”, banori me skizofreni kërcënon fëmijët

Disa banorë në një lagje të Bashkisë Dimal, ose Urës Vajgurore, iu drejtuan emisionit “Stop” në Tv Klan për ndihmë, pasi fqinji i tyre...

“Si jemi gjallë pas xhirimeve në ato kushte”, Reshat Arbana nxjerr të pathënat

Reshat Arbana është pa dyshim një nga aktorët më të mëdhenj shqiptarë. Ka realizuar rreth 40 role, shumë syresh të paharrueshëm. Kur ishte fëmijë,...

1000 kurthe dhe teli me gjemba

Nga: Frrok Çupi Foltoret e këtij po duken e po zhduken ‘gëmushave’ në një marshim si iriqi. Sot ndodhet në Tropojë. 24 vjet më parë...

12 milionë gjermanë të pa vaksinuar/Spahn: Sistemi shëndetësor do mbingarkohet

Numri i njerëzve të pa vaksinuar në Gjermani është ende aq i madh, sa rrezikon të mbizotërojë sistemin shëndetësor të vendit. Ky paralajmërim ka...