E enjte, 2 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Në kërkim modelja braziliane e Instagramit, ‘truri’ i trafikut të drogës

Policia në Brazil thotë se Jennifer Rovero, një modele fitnesi me mbi 17.000 ndjekës, e financoi stilin e saj të jetesës nga karteli i saj i drogës.

Policia është në kërkim të modeles, e cila financonte stilin saj luksoz të jetesës duke drejtuar një kartel droge. Jennifer Rovero, një influencuese joshëse braziliane e fitnesit me 17.200 ndjekës në Instagram, thuhet se drejton organizatën e trafikimit të qenieve njerëzore në famullitë e Paranagua dhe Matinhos në shtetin brazilian të Parana.

Sipas Policisë Civile të Paranës (PCPR), banda e Rovero ka qenë e lidhur me një numër vrasjesh në zonë, të gjitha këto të ndodhura gjatë vitit të kaluar. Mediat lokale raportojnë se banda përbëhet nga 21 anëtarë, 17 prej të cilëve tani janë prapa hekurave dhe kanë braktisur modelen dhe tre të tjerë janë në kërkim.

Të 17-të u arrestuan nga PCPR të enjten e kaluar (21 tetor). Hetuesi i lartë i policisë Rodrigo Brown tha: “Ne kemi parë një rritje të numrit të vrasjeve këtu në zonën e Paranaguas të bregdetit që nga fillimi i vitit. Krimet e dhunshme, të cilat kryheshin gjithmonë në mes të ditës, dhe kjo tërhoqi vëmendjen e Sekretariatit të Sigurisë dhe policisë civile”. Në gjuetinë e tyre për Rovero dhe bandën e tyre, PCPR lëshoi ​​44 urdhra kërkimi.

Ata konfiskuan gjithashtu një sasi marramendëse droge, duke përfshirë 800 g kokainë, 1.8 kg marijuanë, 4.4 kg kokainë, shtatë armë zjarri, tetë telefona celularë dhe më shumë se 35,000 R$ (4,601 £). Sipas faqes së lajmeve Noticias 7, policia ka konfiskuar edhe disa makina luksoze dhe apartamente luksoze të lidhura me bandën.

Rovero shfaq rregullisht rrobat e saj të shtrenjta të stilistëve në internet, në të cilat ajo shpesh viziton vende të shtrenjta ose udhëton me makina të bukura. Megjithatë, faqja e saj në Instagram tani është vendosur në “private”, kështu që ende nuk është e qartë se si kanë reaguar ndjekësit e saj ndaj akuzave.

Burimi i lajmit: latestpagenews. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

1000 kurthe dhe teli me gjemba

Nga: Frrok Çupi Foltoret e këtij po duken e po zhduken ‘gëmushave’ në një marshim si iriqi. Sot ndodhet në Tropojë. 24 vjet më parë...

12 milionë gjermanë të pa vaksinuar/Spahn: Sistemi shëndetësor do mbingarkohet

Numri i njerëzve të pa vaksinuar në Gjermani është ende aq i madh, sa rrezikon të mbizotërojë sistemin shëndetësor të vendit. Ky paralajmërim ka...

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë

Një marrëveshje globale për parandalimin dhe reagimin ndaj pandemisë, është një hap më afër. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), ka rënë dakord të fillojë...

Irlanda raporton rastin e parë të Omicron

Irlanda ka raportuar rastin e saj të parë të variantit të koronavirusit Omicron, thuhej në një deklaratë nga Ekipi Kombëtar i Emergjencave të Shëndetit...

Atdheu thumbon Donaldin dhe Borën

Donaldi shprehu hapur ndjenjat për Beatrix Ramosajn, duke lënë pas në këtë formë historinë me Borën. Ish-konkurrenti i “Përputhen”, Atdhe Xharavina, e ka ironizuar këtë...