E mërkurë, 21 Tetor, 2020
6 C
Tirana

E ardhmja e Evropës vendoset nga periferia e saj

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Rekord i ri të infektuarish, konfirmohen 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ende nuk ka asnjë shenjë përmirësimi nga situata me pandeminë në vend. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 4 persona. Burime zyrtare nga...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Ambasada del me njoftimin e rëndësishëm

Gjatë ditëve të fundit, Ambasada Amerikane në Tiranë ka këshilluar qytetarët shqiptarë mbi mënyrën e aplikimit për Lotarinë Amerikane. Të gjithë ata persona të cilët...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sherr me Luanën gjatë emisionit? Zbulohet e vërteta e largimit të Veleshnjës

Pak ditë më parë u aludua se aktori i humorit Rezart Veleshnja, kishte pasur një zënkë me moderatoren Luana Vjollca, dhe për këtë arsye...

Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Sikundër u njoftua më herët, Italia do të nis me masat e reja kufizuese, në tentativë për të ulur numrin e të infektuarve. Vala...

“Kam kaluar koronavirusin”, Alketa Vejsiu rrëfen përjetimet

Moderatorja Alketa Vejsiu ka zbuluar se e ka kaluar koronavirusin. Edhe ajo nuk i ka shpëtuar infektimit me COVID-19, por fatmirësisht simptomat duket se...

“The Economist”

Në datat 23 deri 26 maj, evropianët po votojnë për të zgjedhur parlamentin e ri të Bashkimit Evropian. Por ku qëndron gjilpëra e peshores? Cili vend, në një kontinent kaq të larmishëm, mund të zbulojë pulsin e Evropës? Dikur dallimi themelor, ishte ai midis të djathtës dhe të majtës.

Zonat me tradita të forta ekonomike, dhe një prani të fortë të klasës punëtore (Emilia Romanja në Itali ose Ruhri në Gjermani) ishin më afër të majtës, ndërsa e djathta dominonte në bastionet e centralizmit politik (Kastilja në Spanjë), në (Skania në Suedi), ose në rajonet me një identitet të fortë (Bavaria në Gjermani).

Vendet që përcaktonin gjithçka, ishin ato ku përziheshin tendencat, si Saksonia e Ulët në Gjermani apo Aragona në Spanjë. Por me zhdukjen e identitetit klasor, ky dallim po zbehet. Në zgjedhjet e kësaj radhe, të djathtët e qendrës dhe socialdemokratët, mund të humbasin shumë vota në favor të partive që kanë një pozicionim shumë më të mprehtë, në një shkallë të re politike.

Kjo shkallë, e ideuar nga David Goodhart, merr si ekstreme “somewhere” (diku-në) e qyteteve të vogla rurale, dhe “everywhere” (kudo-në) e qyteteve të mëdha kozmopolitane. Zona të tilla si Saksonia e Ulët, ku konflikti i vjetër midis të majtës dhe të djathtë mbetet ende i fortë, duken tashmë si muzeume politike.

Shumë nga sfidat kryesore zhvillohen në rajonet, ku orientimi politik nuk merret më si i mirëqenë, sikurse është Andaluzia, një bastion i së majtës, ku në janar është zgjedhur një qeveri lokale konservatore, e mbështetur nga partia e ekstremit të djathtë, Vox.

Kohët e fundit në analizat elektorale, kanë dalë dy nën-kategori. Nga njëra anë, janë raportet nga zonat post-industriale, ku njerëzit i urrejnë qytetet dhe emigrantët. Nga ana tjetër, kemi dëshmitë e një rimëkëmbje të evropeizmit, në mesin e të rinjve mjekroshë metropolitanë. Por ndoshta do të ishte më mirë të shihnim periferitë e qyteteve, vendet që janë në mes.

Në kulturën evropiane, ato nuk kanë një rol qendror si në SHBA. Megjithatë, pikërisht në rrethina po ndodhin ndryshimet kryesore në politikën evropiane. Ato janë “kazani” ku shkrihet internacionalizmi evropian i qyteteve me skepticizmin e fshatrave, ku magjepsja ndaj novacionit takohet me dashurinë për traditat.

Në këto zgjedhje evropiane, që po kundërvënë nacionalistët ndaj evropianëve, dhe partitë tradicionale ndaj rebelëve të të gjitha llojeve, në periferi do të zhvillohen betejat më interesante.

Për shembull në Spanjë, prirjet kryesore të viteve të fundit janë vështirësitë e Partisë Popullore përballë Vox dhe Ciudadanos (qendra e djathtë), dhe lufta e socialistëve kundër partive të fuqishme, që janë pro ose kundër pavarësisë së Katalonjës.

Në zgjedhjet parlamentare të 28 prillit, këto tendenca u konfirmuan nga rezultatet në Alcobendas, një lagje e Madridit, ku e djathta e pagoi shtrenjtë përçarjen dhe në L’Hospitalet, një qytezë në hyrje të Barcelonës, ku socialistët i mposhtën rivalët.

Periferia ishte gjithashtu vendimtare, në zgjedhjet presidenciale franceze në vitin 2017. Përplasja midis Emmanuel Macron dhe populistëve si Jean-Luc Mélenchon dhe Marine Le Pen, është veçanërisht e nxehtë në periferinë e Parisit. Sikurse ndodh shpesh, populistët evropianë e dinë se çfarë ane po fryn era.

Ata e kultivojnë mbështetjen e tyre në periferitë e qyteteve. Mateo Salvini, zëvendëskryeministri italian i ekstremit të djathtë, mburret me stilin e tij të jetesës në rrethinat e Milanos, në postimet e tij të pafundme në rrjetet sociale, të cilat shpesh e tregojnë duke gatuar në barbeky.

Ngjarjet e mëdha të së djathtës ekstreme, siç ishte takimi i Le Pen me nacionalistët austriakë në vitin 2016, festa e populistëve çekë pas fitores në zgjedhjet presidenciale të vitit 2018, dhe tubimi i Finlandezëve të Vërtetë para zgjedhjeve të 14 prillit, u mbajtën të gjitha në hyrje të Vjenës, Pragës dhe Helsinkit.

Lagje si këto, që në shumë raste janë teatri i tendencës, ku banorët më konservatorë të qyteteve lihen mënjanë si pasojë e ndryshimeve, u ofrojnë populistëve mundësi të mëdha. Prandaj, për të kuptuar Evropën e sotme, duhet të shkojmë në periferi. Aty ku blloqet e urryera të apartamenteve gjenden përbri rrugë të zbrazëta, ku zhurma e autostradave bën jehonë në pyllin aty pranë, ku kudo-ja përzihet me diku-në./ Përshtati për Tirana Today, Alket Goce

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...