E enjte, 20 Janar, 2022
-1.5 C
Tirana

Dy raketa nga Libani në Izraelin verior. Izraeli godet objektivat në Liban

‘DPA international’

Dy raketa u nisën nga Libani në Izraelin verior, tha ushtria izraelite në orët e para të së martës.

Njëri u kap nga sistemi i mbrojtjes së Kupolës së Hekurt, ndërsa tjetri ra në një zonë të hapur brenda Izraelit. Si përgjigje, Izraeli goditi objektivat në Liban. Sirenat u aktivizuan në zonat kufitare të Izraelit por nuk u raportuan lëndime ose dëme, sipas mediave lokale.

Një burim i sigurisë libaneze, duke folur në kushte anonimiteti, tha se një grup palestinez mund të ishte prapa lëshimit të raketës, i cili u zhvillua nga një zonë në jug të qytetit-port libanez të Tiros. Zyrtarët ushtarakë izraelitë gjithashtu thanë se fraksionet palestineze në Liban mund të ishin përgjegjëse.

Forcat e përkohshme të Kombeve të Bashkuara në Libanin jugor (UNIFIL) thanë se sulmi ndodhi në agim dhe erdhi nga një zonë në veriperëndim të al-Qulaylah. “Radari ynë më pas zbuloi zjarrin e artilerisë që kthehej” nga ushtria izraelite, tha UNIFIL.

“UNIFIL është në kontakt të drejtpërdrejtë me palët për të kërkuar përmbajtje maksimale dhe për të shmangur përshkallëzimin e mëtejshëm. Së bashku me forcat e armatosura libaneze, ne kemi rritur sigurinë në zonë dhe kemi filluar një hetim,” shtoi forca paqeruajtëse. I njëjti burim i sigurisë libaneze tha se më shumë se 12 goditje izraelite ranë në zonat e Shamaa, Teir Herfa dhe në veri të Naqoura, afër kufirit libano-izraelit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosovë/Omicron rriti infektimet, sot pritet të diskutohet për masat e reja

Varianti Omicron ka shtuar frikshëm infektimet në Kosovë, e ndërsa pritet nga ekspertët që të shtrëngohen sot masat anti-COVID. Në total numri i rasteve aktive...

Përfshihet nga flakët një apartament në zonën e Freskut në Tiranë

Një banesë në zonën e Freskut në Tiranë, është përfshirë nga flakët. Flakët e zjarrit kanë përfshirë banesën e marrë me qira nga shtetasja...

Ngrica, dëborë dhe temperatura deri në -4 gradë celcius

Moti në vendin tonë do të karakterizohet kryesisht nga kthjellime dhe vranësira të lehta, veçanërisht në Ultësirën Perëndimore. Ndërsa zonat përgjatë kufirit lindor, do...

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...