E premte, 3 Korrik, 2020
34 C
Tirana

Duka intervistë për median italiane: Me Rejën mund të përsërisim suksesin e De Biazit

Më të lexuarat

“Trupin ia lyenin me vaj për të ndalur dekompozimin”, 34 vjeçarja jep dëshminë shokuese

Me kalimin e orëve po bëhen me dije të dhëna të reja nga ngjarja në Kombinat, ku u gjetën pa jetë nënë e bijë,...

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

Avdullah Hoti nesër vizitë zyrtare në Tiranë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti do të vizitojë ditën e nesërme Shqipërinë. Bëhet me dije se Hoti do të pritet nga kryeministri Rama në orën...

749 të arrestuar, finalizohet operacioni i madh në Britani

Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) në Britani bëri me dije se një sistem i fshehtë komunikimi i përdorur nga kriminelët për të tregtuar drogë...

Ngjarja makabre në Kombinat/ Flasin Dëshmitarët e Jehovait

Lidhur me ngjarjen makabre në Kombinat, në media u raportua se të treja ishin ndjekëse të Dëshmitarëve të Jehovait, për shkak se në shtëpinë...

E rrallë/ Shqiponja mbërthen peshkaqenin dhe fluturon mbi plazh (VIDEO)

Kohë më parë u bë virale një video, ku shqiponja fluturonte ne ajër me prenë e saj, një qengj. Një fotograf arriti që të...

Të shtëna në ajër pas një konflikti të çastit, policia në kërkim të autorit

Të shtëna me armë zjarri janë dëgjuar pasditen e sotme në qytetin e Durrësit. Ngjarja ka ndodhur në lagjen nr 13, teksa pranë një...

“Zhaneta më tha mos ta shoh bojën”, fqinjët rrëfejnë momentet e fundit me familjen Josifi

Dëshmi tronditëse vijnë për ngjarjen në Kombinat, ndërsa fqinjët tregojnë se kryefamiljarja i kishte larguar të gjithë. Zhaneta Josifi, 56 vjeçe dhe vajza Anisa...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Vetë-flijimi/ Anisa Josifi mbahej e pajetë në banesë, e lyenin me vaj e uthull

Mbrëmjen e djeshme, një ngjarje e rëndë u shënua në kryeqytet, ku nënë e bijë u vetë-flijuan në banesë. Ndërsa vajza tjetër, ka dalë...

Presidenti i FSHF-së, Armand Duka, ka dhënë një intervistë për median italiane “Tutto Mercato Web”, ku ka folur për kompeticionet evropiane dhe për futbollin shqiptar.

Duka ka komentuar rifillimin e kampionatit shqiptar, teksa shprehet se shpreson që disa ndeshje të këtij sezoni të luhen me tifozë.

Në këtë intervistë, Duka ka folur për ndeshjet e kombëtares që do të nisin në shtator, të ardhmen e talentit Kumbulla, si edhe për trajnerin Edi Reja.

Intervista:

President, si po shkojnë gjërat në Shqipëri?
Kemi rinisur kampionatet, por me dyer të mbyllura. Futbolli pa spektatorë nuk është i bukur, por e bëjmë për të mirën e futbollistëve. Po e mbyllim kampionatin me shpresën, që të bëjmë edhe disa ndeshje me tifozë në stadiume. Megjithatë, tani që ka disa raste të reja me Covid-19, për momentin synojmë të mbyllim sezonin. I kemi rihapur të gjitha kategoritë.

Çfarë mund të thoni për Kumbullën?
Një mbrojtës i mirë, luan në kombëtare dhe përfaqëson të ardhmen tonë.

Flitet se mund të shkojë tek Interi. Sipas jush, a është djaloshi gati për këtë hap të madh?
Është akoma i ri, vetëm 20 vjeç, nuk e di nëse në një skuadër të madhe do të ishte menjëherë titullar, por me siguri mund të rritet edhe më shumë. Këtë vit te Verona ka treguar një personalitet të madh dhe të bën të mendosh që mund të shndërrohet në një “top-player”. Di që interesohet dhe Juventus, ka qenë dhe Napoli në janar… Për ne është e rëndësishme, që ai të luajë gjithmonë për 90 minuta, kudo ku ai zgjedh të luajë, kështu mund të jetë edhe në formë edhe për Kombëtaren.

Tani është një sfidë direkte mes Juves dhe Lacios. Ju shqiptarët, gjithashtu keni përfaqësues edhe në Romë…
Drejtori është i yni. Edhe portieri, Strakosha. Prej disa vitesh Lacio po luan mjaft mirë dhe në këtë kampionat po bën diçka të mrekullueshme: mund të luajë shanset e veta deri në fund. Nuk e di se në çfarë forme do të jenë pas ndërprerjes, por para fillimit të pandemisë ishin vërtetë në formë të shkëlqyer. Shpresojmë të jenë mirë dhe Strakosha të mos pësojë asnjë gol.

Çfarë mendoni për Igli Taren?
Mendoj se ai është i aftë të arrijë suksesin si në Itali, ashtu edhe në Evropë: ka gjetur lojtarë të mirë, duke ndërtuar një skuadër të aftë për të marrë rezultate të mira. Madje, edhe ekonomikisht ka bërë punë shumë të mirë: është e gjitha meritë e tij.

Ju e doni Italinë. Çfarë mund të na thoni për trajnerin Reja?
Edi është një trajner i madh, ka eksperiencë dhe shumë ndeshje në karrierë. Kemi shumë shpresa, që me të në stol të kualifikohemi në një turne madhor, duke përsëritur atë çfarë ka bërë heroi ynë Xhani De Biazi, të cilin e do i gjithë populli shqiptar.

Si ndryshon kalendari i Kombëtares shqiptare?
Mbetet thuajse i njëjti, në shtator do të kemi dy sfida të Nations League dhe pastaj tre në tetor, dy të Nations League dhe një miqësore për ne që nuk jemi në “play-off”. Të organizosh miqësore para kësaj date është e pamundur, pasi nuk gjen data.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pse pakënaqësinë ndaj Shqipërisë e lidhin me Ramën

Nga Ben Andoni Retorika e gjatë e kryeministrit shqiptar në Kosovë mbushur me figuracionin e tij të zakonshëm dhe diskursin parabolik kuptohet se nuk do...

Meta pret në Presidencë Avdullah Hotin

Presidenti Ilir Meta ka zhvilluar sot një takim me kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti, i cili ndodhet në vizitë zyrtare në Tiranë. Kreu i shtetit...

Egjipti refuzon tanket amerikane, nënshkruan marrëveshjen me Rusinë

Ministria e Mbrojtjes së Egjiptit deklaroi se ka nënshkruar një kontratë me prodhuesit rusë të ushtrisë Uralvagonzavod. Në kontratë përfshihet blerja e 500 tankeve...

Spitali në Bergamo/ Mjeku: Vetëm 10 persona nuk e kanë marrë ende veten

Mjekët e ish-qendrës italiane të koronavirusit, Bergamo tregojnë se simptomat e sëmundjes nuk janë më aq të rënda sa muajin e kaluar. Kreu i sëmundjeve...

“Heqja e taksës së Rrugës së Kombit”/ Avdullah Hoti merr premtimin e Bashës

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka treguar se për çfarë kanë diskutuar në takimin me kreun e PD-së, Lulzim Basha. Në një prononcim për mediat,...