E mërkurë, 23 Shtator, 2020
22 C
Tirana

Drejt Presidencës me fletëthirrjen e Hagës në xhep

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Vrau shoferin e fugonit me thikë në zemër, Arbër Kote nuk pranohet në burgun e Durrësit

Arbër Kote, i cili u arrestua pasi vrau me thikë në zemër shoferin e një fugoni, nuk është pranuar në paraburgimin e Durrësit. 26-vjeçari i...

Nga Mero Baze

Një vit më parë, Ramush Haradinaj dha dorëheqjen nga posti i kryeministrit, nën arsyetimin se ishte thirrur nga Gjykata Speciale e Kosovës në dhomat e specializuara në Hagë, rreth të shkuarës së tij në UÇK. Në fakt në atë kohë pati debate rreth kësaj dorëheqje, pasi më së shumti ishte për të provokuar zgjedhjet, pas bllokimit të bisedimeve amerikane nga taksa 100 për qind kundër Serbisë, se sa për për shkak të thirrjes në Hagë.

Por vetë Hardinaj dhe mbështetësit e tij, kishin dëshirë ta ambalazhonin si gjest kalorsiak dorëheqjen, me shpresë se mund të shtonte votat.

Një vit më pas, presidenti aktual i Kosovës, Hashim Thaçi, është thirrur po ashtu nga Gjykata Speciale e Kosovës në Hagë. Ai, njësoj si Haradinaj, ka shkuar të japë shpjegime dhe është në pritje të vendimit nëse do të merret i pandehur, apo jo.

Në atë moment, do të japë dorëheqjen.

Pra Haradinaj dhe Thaçi janë në pozita të njëjta para Gjykatës Speciale. Janë të dy të thirrur, nën dyshimet se mund të merren të pandehur.

Në këto kushte, deklarata e Haradinajt, se është i gatshëm të kandidojë për president, nëse Hashim Thaçi jep dorëheqjen dhe ristrukturohet qeveria, është paradoksale.

Kosova nuk ka nevojë për një president të dytë që e presin në Hagë për të dhënë shpjegime. Ajo e ka presidentin aktual me këtë staus dhe nuk ka pse zëvendësohet me dikë që ka status të njëjtë.

Nga pikëpamja politike, në Kosovë ende nuk është hapur debati se çfarë do bëhet me presidentin, deri sa presidenti është në detyrë dhe qeveria në punë. Nëse hapet ky debat, dhe kjo varet nga vendimet e presidentit, Kosova ka nevojë për një president që të prodhojë lajme të reja për Kosovën, dhe jo të përsërisë lajmet e vjetra në linjën Hagë- Prishtinë.

Lexo edhe :   Pse hoqi dorë Ilir Meta nga mosprekja e 5 Qershorit
Lexo edhe :   Pse hoqi dorë Ilir Meta nga mosprekja e 5 Qershorit

Dhe lajmet e reja vijnë nga njerëz të rinj, nga fytyra të reja dhe personalitete publike që ja bëjnë më të lehtë Kosovës betejën e saj me historitë e luftës.

Nëse bëhet fjalë për ristrukturim të qeverisë, atëhere bëhet fjalë për futje të PDK-së në qeveri, dhe futja e PDK-së në qeveri lë pak shanse që presidentin ta marrë dikush tjetër.

Nga pikëpamje etike, Haradinaj është duke zënë radhë për një zyrë, i zoti i së cilës ka hall të njëjtë me Haradinajn. Në këtë pike, ai duhet së paku të presë që ngjarja të ndodhë, dhe pas kësaj duhet të mendojë si të zgjidhë hallin e tij të njëjtë, dhe jo si të shkojë dhe ky në Hagë nga zyra e presidentit. Se mund ti ndodhë ta marrin para Thaçit, dhe i ikën kot mundimi i kandidimit.

Aq më tepër që një vit më parë ai është betuar se po largohet si kryeministër, se e ka thirrur Gjykata Speciale. Kjo tregon se nuk bëhet më fjalë për të shkuar drejt  zyrës së presidentit me fletëthirjen e Hagës në xhep, por për të shkuar drejt Hagës me mandatin e presidentit në xhep. Këtë ofertë e kemi gati. Na duhet një e re./Tema

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

PS depoziton në Kuvend draftin për listat e hapura dhe koalicionet

Partia Socialiste ka depozituar në Kuvend draftin për listat e hapura dhe koalicionet, ndërkohë që pritet të diskutohet në ditët në vijim në Komisionin...

“Rilindasit po hanë socialistët”, ish-drejtoresha e Tatimeve kalon tek LSI-ja

Ish-drejtoresha e përgjithshme e Tatimeve, Brisida Shehaj, aktualisht drejtoreshë informacioni në RTV Ora, ka zbuluar se do të jetë pjesë e LSI, parti sipas...

Lideri i opozitës ruse Alexei Navalny del nga spitali

Lideri i opozitës ruse Alexei Navalny ka dalë nga spitali i Berlinit, ku po merrte ndihmën e nevojshme mjeksore. Spitali “Charite” ku kritiku i Putinit...

Nga Diktatura në Demokraturë

(Tridhjetë vite historie shqiptare) “Demokraci do të thotë shumë më tepër se sa qeveri popullore e zotërim i shumicës”J. F. KENNEDY Eugjen Merlika Kohët e fundit është...

Vuçiç: Nuk jemi afër zgjidhjes politike me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i minimizoi shpresat se marrëveshjet për bashkëpunim ekonomik me Kosovën, të ndërmjetësuara nga Shtetet e Bashkuara, mund të çojnë...