E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Doza e tretë e vaksinës/ Pfizer: Duhet të merret brenda 12 muajsh

Kompania Pfizer deklaroi se ka në plan që të zhvillojë një takim me zyrtarë të lartë të Shëndetit të SHBA-ve, për të diskutuar në lidhje me kërkesën e bërë nga prodhuesi i vaksinave, që personat e vaksinuar të marrin edhe një dozë të tretë.

Kjo kërkesë e Pfizer, vjen pasi këshilltari kryesor në Shtëpinë e Madhe Dr. Anthony Fauci tha se marrja e një doze të tretë është plotësisht e mundshme, dhe mund të bëhet e domosdoshme, shkruan Al Jazeera.

Kompania tha se ishte planifikuar të zhvillohej një takim me zyrtartë të Administratës e Ushqimit dhe Barnave (FDA) dhe disa të tjerë të hënën e ardhshme, disa ditë pasi Pfizer pohoi se doza e tretë do të duhej të merrej brenda 12 muajve.

Dr. Mikael Dolsten përfaqësues i kësaj kompanie i tha “Associated Press” javën e kaluar, se të dhënat e hershme nga një studim i kompanisë sugjerojnë se nivelet e antitrupave tek njerëzit shtohen nga pesë në 10-fish pas marrjes së një doze të tretë, krahasuar me dozën e dytë të marrë muaj më parë, provë që besohet se mbështet nevojën për një dozë përforcuese.

Të dielën e 11 korrikut,  Fauci nuk e përjashtoi mundësinë, por tha se ishte shumë shpejt që qeveria të rekomandonte një dozë tjetër. Ai tha se Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) dhe Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) bënë gjënë e duhur javën e kaluar duke mos u pajtuar me pohimin e Pfizer-it dhe duke thënë me deklaratën e tyre se “në këtë kohë” ato nuk e shohin si të nevojshme dozën e tretë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...