E mërkurë, 28 Tetor, 2020
16 C
Tirana

“Dosja 184”, rebelohet Manja: Dibra nuk e meriton atë damkë!

Më të lexuarat

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

Kodi Zgjedhor/ Venecia i kthen përgjigje Metës: Do e shqyrtojmë në dhjetor

Presidenti i Komisionit të Venecias, i ka dërguar një letër Presidentit Ilir Meta, lidhur me kërkesën e këtij të fundit për të dhënë një...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Bum infektimesh/Franca merr vendimin ekstrem, në karantinë për të paktën 1 muaj

Franca ndodhet mes pesë vendeve më të goditura në botë nga koronavirusi. Gjatë 24 orëve të fundit, Franca ka regjistruar 33.417 raste të reja...

“Do përjetojmë situatën e Italisë”, mjekja shqiptare në Gjermani jep alarmin

Sikundër Franca, edhe Gjermania pritet të ashpërsojnë masat e kufizimit, teksa rritet numri i të infektuarve me koronavirus nëpër Evropë. Mjekja Marsela Ceno, e...

Të rinjtë përplasen me policinë, çfarë ndodhi mbrëmë në Tiranë (VIDEO)

Mbrëmjen e djeshme në Tiranë ka ndodhur një përplasje mes efektivëve të policisë, dhe tre të rinjve. "Ora News" ka publikuar pamjet e efektivëve të...

Mbi 30 milionë kinezë banojnë ende në shpella, ja cila është arsyeja

Rreth 30 milion kinezë jetojnë ende në shpella. Dhe mbi 100 milionë të tjerë banojnë në shtëpi me një ose më shumë mure të...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Murrizi: Kam dashur ta vras Rexhep Meidanin, me Fatos Nanon na ndante plumbi

Mbrëmjen e djeshme, teksa ka qenë i ftuar në emisionin “Open”, deputeti Myslim Murrizi është shprehur se kur ka qenë president Rexhep Meidani, ka...

Kryetari i Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manja, e ka cilësuar si një damkë për Dibrën dosjen 184. Ai thotë se kjo është e vendosur padrejtësisht nga politika ndaj një bashkie që nuk ka pasur incidente gjatë proceseve zgjedhore të mëparshme.

Manja shtoi më tej se dosja 184 është drejt zbardhjes, drejt përfundimit të hetimit dhe do të ketë një vendimmarrje.

“I kërkoj në mënyrë konsistente prokurorisë që të zbardhë dosjen 184. Dibra nuk e meriton atë damkë. Për një mijë e një arsye Dibra si bashki dhe si rajon nuk e meriton këtë damkë që i ka vendosur padrejtësisht politika, dhe një orë e më përpara është në nderin e drejtësisë që ta zbardhë atë dosje.

Dibra është i vetmi rajon që nga momenti që janë zhvilluar zgjedhjet e para demokratike, bën pjesë në bashkitë që nuk ka pasur incidentin më të vogël. As në zgjedhjet kur palët politike kanë qenë super të acaruara, dhe në bashkitë e tjera ka pasur përplasje.

Me aq sa është bërë publike nga prokuroria, thuhet që dosja 184 është drejt zbardhjes, drejt përfundimit të hetimit dhe do të ketë një vendimmarrje. Ata japin arsye për zvarritje në hetim, “jo nuk janë zbardhur CD e përgjimeve, jo ka patur ngarkesë”.

Dosja e Dibrës do duhet të ishte zbardhur me kohë dhe duhet zbardhur. Uroj që të jetë në proces e sipër që të kemi një vendimmarrje, sepse është tipike e filluar nga prokuroria për krim zgjedhor.

Krimi zgjedhor në vlerësimin tim ndodh para, gjatë dhe në numërim. Nuk ndodh mbrapa. Në momentin që del rezultati, nuk ka ç’heton prokuroria mbrapa. Pra krimi elektoral ndodh para, gjatë dhe ditën e zgjedhjeve. Mbrapa bëhet sinteza e hetimit, se ça ka ndodh”, tha Manja gjatë emisionit “Provokacija”.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama nuk ndalet: Mbylleni grevën dhe ulemi qajmë hallin

Naftëtaret e Ballshit janë në ditën e 14-të të grevës së tyre. Nga ana tjetër, kryeministri Edi Rama vijon që të përsërisë thirrjen e...

Ish-gruaja e tij e mallkoi, Fjolla Morina publikon fotot krah biznesmenit

Këngëtarja e njohur Fjolla Morina, po përjeton një histori të bukur dashurie. Ajo momentalisht ndodhet në një shtëpi me qira në qytetin e Kukësit,...

“Do përjetojmë situatën e Italisë”, mjekja shqiptare në Gjermani jep alarmin

Sikundër Franca, edhe Gjermania pritet të ashpërsojnë masat e kufizimit, teksa rritet numri i të infektuarve me koronavirus nëpër Evropë. Mjekja Marsela Ceno, e...

Rama-Metës: S’ke asnjë kompetencë të fusësh hundët në punët e ekspertëve

Duket se kryeministri Rama nuk e ka mirëpritur edhe aq mirë letrën publike të Metës, ku kërkonte të dinte se çfarë po ndodh me...

Albin Kurti infektohet me COVID-19

Albin Kurti ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Ai njofton miqtë e ndjekësit e tij se do të qëndrojë në vetizolim për dy javë. Simptomat i...