E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Djali i tyre i mori jetën 4 nxënësve në SHBA, arrestohen prindërit

Prindërit e Ethan Crumbley, të dyshuarit për të shtënat në shkollën e mesme të Oksfordit, u arrestuan herët të shtunën në Detroit, thanë zyrtarët.

James dhe Jennifer Crumbley u gjetën në katin e parë të një ndërtese industriale në Bellevue Street, afër vendit ku u gjet automjeti i tyre gjatë natës, tha zëdhënësi i policisë së Detroitit, Rudy Harper për CNN.

Crumbleys u akuzuan të premten për katër akuza; për “vrasje të pavullnetshme” për të shtënat që djali i tyre, Ethan, akuzohet se kreu të martën, kur katër studentë u vranë dhe shtatë të tjerë u plagosën në shkollën e mesme të Oksfordit.

Autoritetet kanë qenë në kërkim të tyre, që kur çifti humbi gjykimin e tyre që ishte planifikuar për të premten pasdite.

Shërbimi i Marshallëve të SHBA-ve po ndihmonte autoritetet lokale të kërkonin çiftin dhe kishte ofruar një shpërblim deri në 10.000 dollarë për informacionin që mund të çonte në arrestimin e tyre.

Arrestimet vijnë pasi zyrtarët zbuluan më shumë informacion të premten, në lidhje me rrethanat që çuan në të shtënat vdekjeprurëse.

Dy avokatë që punonin me çiftin, kishin thënë se ata u larguan nga qyteti natën e të shtënave “për sigurinë e tyre”.

Por prokurorët ishin të shqetësuar për arratisjen e çiftit, sepse ata nuk kishin lidhje me komunitetin e tyre dhe zyrtarët patën vështirësi në gjetjen e çiftit Crumbley pasi djali i tyre po gjykohej, tha një burim i zbatimit të ligjit për CNN të premten.

Një zyrtar i zbatimit të ligjit i tha CNN se prindërit tërhoqën 4000 dollarë nga një ATM në Rochester Hills, Michigan, të premten. Rochester Hills është rreth 10 deri në 15 milje nga Oksfordi.

Zbatimi i ligjit po gjurmonte vendndodhjen e çiftit nga telefonat celularë, por ai sinjal kishte rënë për shkak se telefonat celularë të çiftit ishin fikur, tha zyrtari.

Ethan Crumbley, 15 vjeç, është akuzuar si i rritur për “terrorizëm”, “vrasje” dhe akuza të tjera. Të shtënat ishin më vdekjeprurësit në një kampus amerikan K-12 që nga viti 2018 dhe sulmi i 32-të i tillë që nga 1 gushti.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...