E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Një infermiere akuzohet për bërjen e kartave të rreme të vaksinës Covid-19

Një infermiere nga Kolumbia, Karolina e Jugut është paditur nga një juri e madhe federale me akuzat për bërjen e kartave të rreme të vaksinimit Covid-19, sipas Zyrës së Prokurorit të SHBA për Distriktin e Karolinës së Jugut.

Tammy McDonald, 53 vjeç, akuzohet për bërjen e kartave të rreme të vaksinave më 20 qershor dhe 28 korrik. Dyshohet se kishte plotësuar kartat e vaksinave për njerëzit që ajo e dinte se nuk kishin marrë një vaksinë Covid-19. Ajo akuzohet se ka gënjyer agjentët federalë kur u mor në pyetje për këtë çështje në tetor.

“Ajo u dha individëve kartat e vaksinimit të CDC-së Covid-19 dhe kishte plotësuar personalisht informacionin identifikues të individëve dhe numrat e lotit për vaksinat që ajo e dinte se nuk u ishin administruar atyre individëve”, thuhej në akt-akuzë.

McDonald është akuzuar për dy akuza; për “prodhimin e dokumenteve të identifikimit” dhe një akuzë për “gënjeshtra ndaj hetuesve federalë”, sipas akt-akuzës. Ajo u akuzua të premten por dha një garanci prej 10.000 dollarësh dhe është deklaruar e pafajshme për të gjitha akuzat, sipas një njoftimi për shtyp nga Zyra e Prokurorit të SHBA.

“Megjithëse akt-akuza flet vetë, krijimi i kartave të vaksinave mashtruese ose false për ata që nuk janë vaksinuar, përbën një kërcënim të drejtpërdrejtë për shëndetin e njerëzve të Karolinës së Jugut”, tha në një deklaratë ushtruesi i detyrës së Prokurorit të SHBA.

Sipas Zyrës së Prokurorit të SHBA-së, McDonald përballet me deri në 15 vjet burg për çdo akuzë për bërjen e kartave mashtruese të vaksinimit Covid-19 dhe pesë vjet burg për gënjeshtra ndaj hetuesve federalë. CNN ka kontaktuar me avokatin e McDonald’s për koment, dhe është në pritje të një përgjigjeje.

Lexo edhe :   Greqi/ Të pavaksinuarit mbi 60 vjeç përballen me gjoba
Lexo edhe :   Greqi/ Të pavaksinuarit mbi 60 vjeç përballen me gjoba

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...